USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Selahaddin Buhari Hazretleri

Selahaddin Buhari Hazretleri
19-08-2019

 

Uludağ Dervişlerinden Şeyh Selahaddin Buhari Hazretleri ve DEDELER Köyü 

Miladi 1400’lü yılların başında Buhara’dan Horasan’a ve daha sonra Anadolu’ya geçtiği ve yine aynı yıllarda Bursa’ya ve bu bölgeye (Dedeler Köyü/Keles’e) geldiği bilinmektedir. Veli-Evliya olduğu bilinen bu zat Türk Alpereniydi.

O zaman yörede yaşayan Rumları irşat etmek, onları Müslümanlığa kazandırmak maksadı ile bu bölgeye yerleşmişti. Bununla ilgili halk arasında çeşitli rivayetler oluşmuştur; Şeyh Selahaddin Buhari Hazretleri Yöredeki gayri müslümleri İslamiyet’e davet eder, onlar inanmak için bir alamet göstermesini isterler, o da elindeki ‘’Asa’’yı (sopa) yere vurur. Yerden su fışkırır. Bu su halen Türbeye yakın köy camisinin avlusunda ‘’Asa Pınarı ‘’ adıyla anılmaktadır.

Gayri müslimlerde tereddütler oluşur.’ ’Eğer sen Allah dostuysan şu yanan fırına gir’’ derler. O da girer ve yanmaz. Böylece inanan Rumlar Müslüman olurlar, inanmayanlar ise köyü terkederler.

Ayrıca felçli ve yaralı hastaları iyileştirdiği söylenir. Bundan olsa gerek halen felçli (Özellikle çene felci) vb.hastalıklar için Selahaddin Buhari’nin manevi huzurunda Allah’tan şifa dilenir.

Köyün kurucusu olarak kabul edilen Selahaddin Buhari köyde davul zurna çalınmasını istemezmiş. Bundan dolayı köyde asırlardır davul-zurna (Ramazan ayı da dahil) çalınmaz. Aynı adet Bursa’da Emir Muhammed Buhari (Emir Sultan)Türbesi çevresinde de vardır. Bu benzerlikten dolayı Emir Sultan hazretlerinin kardeşi olarak bilinmektedir.

Halen Keles Dedeler Köyü’nde bulunan mütevazi yapılı türbede metfun bulunmaktadır. Yanında eşi ’’Ütfade Sultan’’ bulunmakta olup, çoçukları ve diğer akrabaları hemen yanında bulunan köy mezarlığında olduğu tahmin edilmektedir.

 @HüseyinSeyrek