USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Samet Altıntaş

Samet Altıntaş
01-10-2019

SAMET ALTINTAŞ

 

12 Ocak 1986 tarihinde Almanya’da doğdu. İlkokulu Yalova Atatürk İlköğretim, ortaokulu Bursa Hürriyet ve Ticaret Sanayi Odası İlköğretim okullarında, liseyi ise Süleyman Çelebi Lisesi’nde okudu. 2009’da Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu.

2012’de Bursa Osmangazi Belediyesi’nin düzenlediği Ahmet Hamdi Tanpınar makale yarışmasında ödüle layık görüldü. 2016 senesinde Bursa’nın Daveti-Bir Osmanlı Başkenti Güncesi adıyla şehir tarihi kitabını yayımladı. Çalışma, Washington Kongre, Princeton Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, Chicago Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Oxford Üniversitesi kütüphanelerinde araştırmacılara kaynak kitap olarak sunuldu. Aynı sene İstanbul şehir kitaplığında bir ilk olan Boğaz’ın Dört Muhafızıadlı çalışması okuyucuyla buluştu.

Ayraç, Arka Kapak, Bursa’da Zaman gibi dergilerde kitap tahlillerinde bulunup; şehir yazıları kaleme alan Altıntaş, Hürriyet Seyahat’te gezi yazıları yazdı.

Türkiye’nin önde gelen seyahat acentelerinden olan Şerif Yenen Travel vasıtasıyla gruplara İznik’i gezdirdi. Yine Netflix Türkiye’nin ilk dizisi addedilen Muhafız’ın ekibine Ayasofya Müzesi rehberliği yaptı. Bursa’nın alternatif rotalarını gezginlerle buluşturdu.

Nisan 2019’da, Ekinoks Festivali kapsamında, İznik UNESCO Alan Başkanı Prof. Dr. Mimar Murat Taş’ın davetiyle kaymakam ve belediye başkanıyla “şehrin UNESCO’ya anlatılması hususunda”işbirliği yaptı, konferans verdi.  

Müzikle de ilgilenen Samet Altıntaş, Süleyman Çelebi Lisesi’nin ilk rock grubunu kuran kişidir. Altıparmak günlerinde başlayan ilk gençlik yıllarının müzik heyecanını İstanbul’da da  devam ettirdi. Bu alandaki çalışmalarını içlerinde Nâzım Hikmet, Cahit Zarifoğlu, İhsan Deniz, Haydar Ergülen, Baki Ayhan T. gibi şairlerin şiir bestelerinden müteşekkilYalnız Sana Söylenen adıyla albüm haline getirdi. Bir diğer kaydıysa Ahmet Ümit, Murat Menteş, Tuna Kiremitçi, Alper Gencer şiirlerinden oluşan Her Şey Yerli Yerinde’dir.