Bursalı siyaset ve toplumbilimci. 18 Ocak 1952 tarihinde Adana’da doğdu. İlk ve orta öğretimini Adana ve Tarsus’ta tamamladı. İst. Ünv. İktisat Fakültesi’nden mezun olan yazar, 1979 yılında aynı fakültede doktorasını tamamladı.

1984 yılında doçent, 1990 yılında ise profesör ünvanını aldı. 1976 yılından bu yana Uludağ Üniverstesi’nde görev alan Sarıbay, bir süre ABD’de araştırmalar yaptı. 

Ülkemizde siyaset ve din sosyolojisi ile siyasal psikolojisi alanında araştırmalar yapan ender araştırmacılardan biridir. Eleştirel politik teori, özellikle de postmodernite ve sivil toplum etiği konusunda çalışmalar yapan yazarın Türkçe ve yabancı dillerde yazılmış çok sayıda bilimsel makalesi yayınlanmıştır. Yazarın yayınlanan yedi kitabından bazıları şunlardır: Türkiye’de Modernleşme, Din ve Parti politikası, MSP Örnek Olayı, (İst. 1985) Türk Siyasal Sosyolojisi, (İst. 1994) Postmodernite, Sivil Toplum ve İslam,  (İst. 1994) Siyaset, Demokrasi ve Kimlik. (İst. 1998)

A.Y. Sarıbay’ın eşi Av. Tülin Sarıbay (doğ. 1955) çağdaş ressam ve müzisyenlerden olup, Kafdağı Müzik Gurubu üyesidir. Kafdağından Ezgiler ve Kafdağından Anadolu’ya adlı iki albümü bulunan sanatçının hafif müzik alanında besteleri de bulunmaktadır.