‘Yeni’ stadyum, dert sahibi yaptı!


Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP, yeni stadyumun merkezi yönetime satılmasını gündeme getirdi.Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 250 milyon TL kredi almak yerine, yeni stadyumu Gençlik ve Spor Bakanlığı’na 500 milyon TL bedelle devredebilmesi, gündeme taşındı.

Ana muhalefet adına...

Osman Ayradilli’nin gündeme taşıdığı öneriye, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, “Bu şehir için değil stadı, belediye binasını, ceketimi dahi satarım.” diyor.

Merkezi yönetime devredilirse…

Stadyum her şeyiyle bitirilse bile, yerel yönetimden istek ve beklentilerin, bu doğrultuda da baskıların biteceğini sanmıyoruz.

Bursaspor, stadyumun kapalı otoparkını işletmek için bile, belediyenin otopark kuruluşunu; BURBAK’ı davet ederken, karşılığında çeyrek milyarlık yangın söndürme sistemini yapmasını istemişti.

Sanayi ve akaryakıt istasyonu alanları veriliyor, sonu gelmiyor.

Aktaş, ilk resmi adımların atıldığı 2011’de görevde olsaydı…

Yeni bir stadyum yapılacaksa, ‘hesap kitap adamı’ olarak, böyle bir projeye, böyle gidişatla girmezdi.

Sayıştay’ın en güncel, 2017 yılının denetimine göre, yeni stadyuma 394 milyon TL harcandığı gözüküyor.

Yeni stadyum, çevredeki 2 kamulaştırmayla daha maliyetli olacağı belirtilirken, belediyenin görevleri arasında sayılmıyor ve kentin önceliği görülmüyor.

Bursaspor’a kiralık bile olsa devredilmesi, bilet gelirinin %7’sinin alınmayışı ile ticari işletme ve reklam gelirlerinin bırakılması, aykırı bulunuyor.

Bu nedenle…

Meclis üyeleri yargılanıyor!

Proje maliyetinin, uygulanmasına karar verilen 2011’e ait bütçenin %69’una ulaştığı da, ifade ediliyor.

Tüm bunlara karşılık…

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Bursaspor’a bir şeyler yapmadığını veya daha başka şeyler yapması gerektiğini düşünenler var.

Merhum eski belediye başkanı Hikmet Şahin, yeni bir stadyumu, eskiye ait yerin özel sektöre devri karşılığında, BUTTİM’in yanına bedelsiz yaptıracaktı.

AK Parti
’de, Şahin’le yol ayrılığının başladığı süreçte, kamuoyundaki tartışmalarla da beraber, uygulanamadı.

Başka kentlerde, yeni stadyumların merkezi yönetim tarafından yapıldığı ve Bursa’da neden böyle olmadığı, çok tartışılıyor.

Merkezi yönetim; TOKİ aracılığıyla kentlerin eski stadyumlarına ait veya başka kıymetli yerleri devralıyor, yenisini öyle yapıyor.

İktidar ve muhalefet ayrımı yapılmadan...

CHP'nin yönetimindeki Eskişehir'de nasıl uygulandıysa AK Parti'nin yönetimindeki Sakarya'da da, öyle uygulandı.

Bursa’da, özel sektörün kule konut ve ticaret projelerine izin verilirken, toplumsal amaçlı yeni stadyum için de böyle formül uygulanması mı, yanlış?

Başkan Aktaş, sorunlarıyla da süregelen stadyumu kucağında buldu ve iktidara mensup olarak da, mesleki hesap kitap adamı olarak da, çözüme uğraşıyor.

Bursaspor'un da, artık...

Önüne konulan balıkları yemek yerine, yiyeceği balıkları tutmayı öğrenmesi de isteniyor.

Yorum Ekle