YAKIŞIYOR MU TURGAY BAŞKAN?


Yıllardır çözülmeyen sorun Ayvalı Deresi Nilüfer’e yakışmıyor.Yazıda kullandığım bu fotoğrafları Nilüfer Ayvalı Deresinin yanında bir sitede eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan çok sevdiğim bir dostum gönderdi ve dedi ki “Büyükşehir ve diğer merkez ilçe belediyelerinin projelerini sık sık eleştiriyorsun; ama bizim de halimizi gör lütfen”

Fotoğrafları gördüğümde daha fazla açıklama istemedim.

Evet dostum haklıydı. Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere diğer merkez ilçelerdeki projeleri sık sık eleştiren yazılar yazarken Nilüfer’i pek fazla yazmıyordum.

Yazmıyordum çünkü yazacak, kayda değer proje göremiyordum !

Evet işin gerçeği Nilüfer’de yıllardır akılda kalan, vizyon bir proje göremiyorum!

Aslında bu bile başlı başına bir eleştiri konusudur.

Sürekli festivaller, konserler, etkinlikler, yürüyüşler, spor organizasyonları, söyleşiler!

Tamam bunlar da olmalı, olsun da; ama bunlar proje değil ki.

Şöyle bir düşünüyorum Nilüfer’e değer katan herhangi bir proje son 20 yılda gerçekten aklıma gelmiyor.

Huzurevleri, spor salonları, konuk evleri, kız yurtları, kreyşler, sosyal tesisler gibi çalışmalar var; ama bunlar öyle ilçenin çehresini değiştirecek projeler değil.

Hepsi ihtiyaç, gerekli, faydalı; ama vizyon projeler değil.

KÖTÜNÜN İYİSİ

Kime sorsanız Nilüfer Bursa’nın en planlı ve an az sorunu olan, yaşanılır ilçesi.

Diğer büyük merkez ilçeler Osmangazi ve Yıldırım’a kıyasla bu bence de bu doğru bir tespit.

Ama yurt dışından şehir plancılığı uzmanlarını getirip şöyle yerden ve havadan tur attırsanız ve buranın son 30 yılda geliştiğini söyleseniz, eminim yüzünüze şaşkın bir ifade ile bakarlar.

Yeni bloklar, siteler, şık kafeler, restoranlar, mağazalar, AVM’ler göz boyasa da Bursa’nın genel sorunu dar, dolambaçlı, plansız caddeler, semtler Nilüfer’in de genelini oluşturuyor.

Son 30 yılda gelişen bir ilçe ızgara plana göre yapılmalıyken şehrin diğer bölgeleri gibi ‘Binalara göre’ açılan yollarla hiç de planlı durmuyor.

Kısacası "Nilüfer Bursa’da, kötünün iyisi" diyerek asıl konuya döneyim.

SÖZÜNÜZÜ TUTMALISINIZ SAYIN ERDEM

Ayvalı Deresi ile ilgili yıllardır ilçe sakinlerinin çok ve haklı şikayetleri var.

Ayvalı Deresi, derelikten çıkmış adeta bataklığa dönüşmüş halde.

Sivrisinek ve mikrop yuvası. Yani sağlık açısından çok büyük tehlike oluşturuyor.

Yirmi yıldır Nilüfer’i yöneten Sayın Mustafa Bozbey ve Turgay Erdem’in de bu sorunu çözeceklerine dair birçok kez vaatleri oldu.

Hani nerde?

Son seçimde Hem Turgay Erdem’in hem de rakiplerinin vaatleri arasında da vardı bu.

Mevcut Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem “Ayvalı Deresini temizleyip etrafını da bisiklet, koşu, yürüyüş yollar, kafelerle donatacağız” diye seçim kitapçığında sözü vardı.

Hani nerede?

Birkaç ay önce iş makinası temizlik yapar gibiydi; ama kısa sürede dere yine bataklığa dönüştü.

Eskişehir Porsuk çayının temizlenip düzenlenmesi şehre nasıl değer kattı görüyoruz.

Kadıköy’ün ünlü Kurbağalı Deresi bile temizlendi.

Bizim Ayvalı Dere yıllardır öylece duruyor!

Hiç “Yetki Büyükşehirde” falan denmesin; çünkü seçim vaatleriniz arasında bu var.

Önceki Başkan Bozbey’in de FSM Bulvarı’nı düzenleme vaadi vardı öylece kaldı. 

Daha birçok vaadi öylece kaldı ya neyse.

Eğer “Yapacağız” diyorsanız yapmalısınız. “Bütçe yok, engeller çıktı” falan geçerli bahaneler değil.

Dörtçelik Çocuk Hastanesi karşısındaki boş alan da güzel bir park olabilir mesela.

Hüdavendigar Parkını Nilüferlilerin büyük bir bölümü bazı sebepler ve konumu itibariyle pek kullanamıyor.

500 bine yakın insanın yaşadığı Nilüfer’de insanların sadece FSM, Özlüce, Podyumpark, Balat, 23 Nisan ve Görükle gibi yerlerdeki kafelerde vakit geçirmek zorunda olması Nilüfer’e için yeterli bir sosyal aktivite mi sizce?

Paris'in ortasından ünlü Sen Nehri geçtiği halde Parisliler bunu yeterli görmemiş ve insan eliyle 4,5 Km'lik Saint Martin kanalını açmışlar. Paris'in sosyal hayatının önemli bir bölümü şu an o kanal çevresindedir.

Bakın başkaları şehirlerine değer katmak için yapay güzellikler oluştururken, biz ise elimizdeki doğal güzelliği, öylece atıl bir vaziyette tutuyoruz. 

Bu çağdaş bir ilçeye yakışıyor mu?

Bu yüzden Sayın Turgay Erdem sözünüzü tutun ve Ayvalı Deresi’ni ve çevresini Nilüfer ve Nilüferlilere yakışır hale en kısa sürede getirin lütfen.

Hem sağlık, hem de sosyal hayat açısından bu çok önemli ve gerekli bir projedir ve ifade ettiğim gibi sizin sözünüzdür.

Malum sözler de tutmak için verilir.

 

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Gürsel Demirağ 29 Haziran 2020 10:30 Çok teşekkür ediyorum yazınız için.Ayvalı deresinin yakınında yaşıyorum. Bu sıkıntı söylediğiniz gibi yıllardır çözülemedi.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Harun öz 29 Haziran 2020 12:47 Bursada merkezde gerçek yabani ördek popülasyonu olan tek dere . Geçen yapılan çalışmada sadece bu ördeklerin ve şu tavuklarının yuvaları bozuldu. Düzenleme demek her yeri beton ypmak değil. Son kalan yabani hayatıda korumaktır.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Erkan 30 Haziran 2020 17:43 Ayvalıdere önemli bir değer.Doğallığını bozmadan çok iyi duruma gelebilir.Insanların bunu hakettiğini düşünüyorum.Ayrıca yeşil alan açısından sıkıntılı olan nilüfere yeni parklar kazandırılmalı.Bunun için en ideal yerde çocuk hastanesi karşısındaki alan.Ancak buranın da yeşil alan olmasına rağmen imar değişikliğiyle avm olacağını düşünüyorum.Karya park avm nin alanında olduğu gibi.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Melahat muçuoğlu 30 Haziran 2020 11:16 Bu konu ile ilgili şikayet dilekçeler yazdım defalarca nilüfer büyükşehire büyük şehir sağlık bakanlığına sağlık bakanlığı çevre bakanlığına attı topu kimse sorumluluk almıyor berbat onun için sorun yumak halinde büyümeye devam ediyor

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Basri Durusoy 30 Haziran 2020 06:40 Yazdıklarınız o kadar doğruki. 19 yıldır Nilüferde yaşıyorum doğru dürüst hizmet kesinlikle yok. O derenin üzerinden sürekli geçiyorum ve o haline üzülüyorum.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Necati 04 Temmuz 2020 21:31 Derelerin ıslahı büyükşehir belediyesinin sorumluluğunda değilmi

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı HALİL ÇAMKALEM 02 Temmuz 2020 08:09 Turgay Erdem bey seçim zamanı yazıda yazdığı gibi Ayvalı deresini ve çevresini düzenleyeceğim diye söz vermişti. Çok iyi hatırlıyorum. Yapması lazım bunu.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Cumhur Sarcan 30 Haziran 2020 19:37 Hislerimize tercüman oldugunuz icin tesekkurler. Ayvali deresi guzel ıslah edilip çevresinde Paris, Eskişehir gibi çok sık cafe ve yürüyüş alanları yapılabilir. 415. Sokak güzergahında gondollar olacak vaadleri vardı. Onlar unuttular ama biz unutmadık vaadleri..