Üreticiler alüminyumu tercih ediyor


Bakır fiyatlarının bu yıl rekor düzeyde artması, önemli bir tüketici piyasasındaki alıcıları daha ucuz alternatifleri değerlendirmeye teşvik ediyor.Küresel bakır talebinin önemli bir bölümünü oluşturan klima sektöründe tüketimin risk altında olduğu belirtiliyor.
Dünyanın en büyük ekipman üreticisi Japon Daikin Industries Ltd. 2025 yılına kadar birimlerindeki bakırın yarısını alüminyumla değiştirmeyi planlıyor.
Çin Ev Aletleri Araştırma Enstitüsü Direktörü Song Jingxue, Bloomberg News‘e yaptığı açıklamada “Özellikle bakırda olmak üzere, emtia fiyatlarındaki artış, klima üreticileri üzerindeki maliyet baskısını artırıyor” dedi.
Song, üreticilerin çoğunun alüminyumu daha ucuz bir seçenek olarak gördüğünü belirtti.
Daikin Sözcüsü Takashi Abe, şirketin 2013‘ten beri bazı makinelerde alüminyum kullandığını, bakır fiyatlarının arttığı göz önüne alındığında bu dönüşümü hızlandırmayı planladıklarını belirtti.
Başka bir Japon üreticisi Fujitsu General de ısı eşanjörleri gibi bakır yoğun parçalarda alüminyum kullanmayı değerlendirdiklerini belirtti.
Alüminyum fiyatları, en büyük tüketici Çin’de tedarik endişeleri ve büyük boksit üreticisi Gine’de arz bozulması korkusuyla 13 yılın en yüksek seviyesini geçti.
Londra Metal Borsası’nda 3 ay vadeli alüminyum %1,6 artarak 2.837,50 dolar/ton ile Ağustos 2008‘den beri en yüksek seviyeyi gördü.
Shanghai Vadeli İşlemler Borsası‘nda Ekim vadeli alüminyum kontratı, %2,7 artarak 22.425 yuan/ton (3.471 dolar) ile Mart 2008‘den beri en yüksek seviyeye çıktı.
Çin‘de üretim kısıtlamaları stoklar üzerinde baskıyı artırırken, Gine‘de siyasi karışıklık yeni gerginlikler ekledi.
ShFE‘de nikel 150.400 yuan/yon ile rekor kırarken, LME‘de nikel düşük stoklar ve paslanmaz çelik sektöründe talep umuduyla 19.980 dolar/ton ile 22 Şubat‘tan beri en yüksek seviyeyi gördü.
LME‘de bakır %0,7 artarak 9.312 dolar/tondan işlem gördü.
ShFE‘de bakır %0,3 düştü.

Yorum Ekle