Siz değil, Mestan utansın


Bursaspor’un TFF 1.Lig’deki ilk maçı.Kapalı kutu olan Timsah’ın TFF’ye bildirdiği oyuncu kadrosu önce beni şok etmişti.

Ertuğrul Ersoy’un ismi bile yoktu kadroda.

Fatih Karagümrük maçının ilk on biri açıklandı, bir şok daha yaşadım. Tecrübeli Nijeryalı oyuncu Abdullahi Shehu yedek kulübesinde. Para için satılmak istenen kaleci Muhammed Şengezer listede bile yok.

Bence bu hatalar yönetim ve teknik kadronun tecrübesizliğinden kaynaklanıyor. Oyuncuları elbette satabilirsiniz. Ancak kadroya almayarak değil, onları oynatarak değerini yükseltir, daha iyi paralar kazanırsınız. Ama Bursaspor’da bunu düşünecek ne teknik direktör ne de sportif direktörü var.

Sahada 17’lik gençler. PAF takımdan A takım kadrosunu ilk kez gören onlarca isim. Bursaspor formasıyla ilk lig maçına hem de üst liglerde giyen genç tecrübesiz, ancak yürekleriyle sahada oynayan arslanlar mangası.

Öyle bir maç ki neyin anlatayım.

Sahada tam bir hakem komedisi yaşanıyor.

Bursasporlulara çıkan basit kartlar, Karagümrüklülere nedendir bilinmez çıkmadı.

Geçen yıl ‘VAR’ kurbanı olarak Süper Lig’den düşürülen Bursaspor’un net bir penaltısı verilmedi. 33. Dakikada Emirhan’ı ceza alanı içerisinde iten Barış Başdaş’ın hareketinin dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin penaltı verirler. Ama Bursaspor için olursa verilmez.

Nedendir bilinmez, böyle kritik anlarda hakemlerin hep gözleri kapalı oluyor. Ama aynı hakemler, hücum faul yaparak Ozan İsmail Koç’un üzerine çıkan Erkan Zengin yerine genç oyuncuya sarı kartını gösteriyor. Sonrasında da gel de bu ligde de hakemlere inan ve güven.

Maça gelecek olursak;

İlk 45 dakikada sahanın hakimi Bursaspor idi. Tecrübeli Erkan Zengin’in ara pasıyla Darri’nin attığı golün, ardından tam üç net pozisyonu değerlendiremedi genç Timsahlar. Birde Ozan İsmail Koç’un kırmızı kart görmesi takımlar arasındaki dengeyi alt üst etti.

İkinci yarı baskılı oyunun karşılığını Emirhan’ın golü ile bulan Bursaspor, hem eksik oyuncu, hem de geciken hamleler, basit hatalarla sahadan 3-1 yenik ayrıldı.

Kim ne derse desin, futbolcular gerçekten sahada inanılmaz mücadele verdiler. Maç 11’e 11 oynanmış olsaydı, skorun böyle olmayacağına inanan insanlardan birisiyim.

Bursa’dan İstanbul’a gelen 200’ün üzerindeki taraftarlar, başkan Mesut Mestan’a tahta için yaptıkları göndermeler ne kadar güzelse, maç sonunda genç futbolcuları tribünlere kadar davet ederek alkışlaması gerçekten çok güzeldi.

Şimdi ne olacak.

Kötü bir sezon başlangıcı.

Ancak lig uzun bir maraton.

Bu maçın telafisi olur.

Ben bunu inanıyorum. Genç oyuncular bu ligde piştikçe iyi sonuçlar elbette gelecektir.

Yönetim o meşhur tahtayı yönetim kurulu açtıramasa da, bu çocuklarla bir inanın ligde kalır düşmeyiz.

Ancak herkes Bursaspor’u bu günlere getiren ve kulübü iflas ile yüz yüze bırakan eski yönetimlere hak ettiği tepkileri göstermeli.

Son günlerde tahtanın açılabilmesi için Bursaspor’a yardım elini uzatmayan, Bursa’dan kazanıp İstanbul’un üç semt takımına para yağdıran iş adamlarını hiçbir zaman unutmamak gerekir.

Yorum Ekle