Ortoreksiya (Orthorexia)


“Ortho” Yunancada doğru ve normal “Orexia” ise iştah anlamına gelmektedir. Çağımızın yemek yeme davranış bozukluklarında yeni bir terim.“Doğru yemek yemeğe fikse olmak” anlamında kullanılan bu terim. İlk olarak Dr. Steven Bratman tarafından Ekim 1997de kullanılmış. 

Yazının yayımlandığı günden itibaren Bratmanın telefon ve e-postaları bu takıntıya sahip bireylerin mesajları ile dolup taşmış.
Dr. Bratman vakaları değerlendirdiğinde çoğunda bilimsel bir kanıtı olmayan diyetler veya kan grubuna göre beslenme gibi kısıtlı, insanın inanmasını kolaylaştıran diyetler sonrasında çıkabildiğini göstermiştir.
2005 yılında Donini ve arkadaşları İtalyada 404 vakayı değerlendirmişler.
Orthorexia ayırıcı tanısı ile hastaları taramışlar ve 28 vakada (%7) sağlıklı beslenme takıntısının derin izlerini yakalamışlar.
Amerikan Diyetisyenler Derneğinin her ay düzenli çıkardığı bilim dergisinin Ekim sayısında da konu ayrı bir makale ile ele alınmış.
Diyetisyenler ve Psikiyatrisler Amerikan Diyetisyenler Derneğinin son yayınlarında bu sorunun 10 yıl içinde yaygınlaşacağını belirtmişler.
Diyetisyen Krongberg bu bozukluğun tedavisinde primer sağlık profesyonelinin diyetisyen olduğunu ve mutlaka psikiyatrist veya psikolog desteği ile hastalara yaklaşmanın uygun olacağını da bildirmiştir.
Yeme bozukluğu fazla yeme ve devamlı rejim yapma takıntısı şeklinde olduğu gibi, kişinin her yediğinin sağlıklı olup olmadığını kontrol etme takıntısı şeklinde de kendini gösterir.
Bu kişiler için yiyeceklerin saf, katkısız ve işlenmemiş olması oldukça önemlidir. Bu yüzden çoğu sebze ve meyveyi çiğ yerler.
Çoğu da vejetaryendir. Kendi bildiklerinin tek doğru olduğuna inanıp kafalarının dikine giderler.
Bir gün gelir, yaşamları bir kısır döngünün içine girer:
Bir sonraki öğünü planlamak, sağlıklı yiyecek satan marketleri dolaşmak, yemek hazırlamak ve yemek yaşam biçimlerinin önüne geçer.
İngilterede beslenme uzmanları ilerlemiş vakalarda aynen anoreksiya nervoza hastalarındaki gibi hızlı kilo kaybı görülür.
Zararlı maddeye karşı duyulan derin korku yüzünden öyle çok yiyecekten vazgeçerler ki sonunda bir-iki tür yiyeceğe kalırlar.
Ve böylece hızlı kilo kaybı kaçınılmazdır.
Size önerim yeterli ve dengeli beslenin.
Diyet yapabilirsiniz ama dozunu kaçırmayın.
Diyetin sağlıklı beslenme olduğunu unutmayın.
Aşağıdaki sorulara “evet” cevabı veriyorsanız ortoreksiya belirtisi gösteriyorsunuz anlamına geliyor.
* Yarının yemeğini bugünden planlıyor musunuz?
* Yemeğin sağlıklı olması sizin için lezzetli olmasından daha mı önemli?
* Steril olmayan yiyecekler yedikçe sağlığınızın bozulduğunu hiç fark ettiğiniz oldu mu?
* Dün yaptığınız diyet bugün size yetersiz mi geliyor?
* Sağlıklı beslenmeyenleri küçümsediğiniz oluyor mu?

EKOHABER

Yorum Ekle