Nilüfer’de toplum, ‘tek çatı’ altında!


Kamusal ve sosyal hedef ve beraberliğin, yardımlaşma ve dayanışmanın önemi, sivil toplum örgütlerinin varlığıyla güçlü oluyor.Türkiye’de ilk kez Nilüfer Belediyesi’nin uygulamaya başladığı Nilüfer Dernekler Yerleşkeleri, toplumsal çatı örneği oluşturuyor.

Geçen süreçle…

Beşevler ve Karaman’daki yerleşkeler, 19 bin etkinlikle 310 bin dolayında kentliyi bir araya getirdi.

Bursa’nın 37 derneğine ofis ve 700’ü aşkın derneğe, evrak için dolaplar ve iletişim için posta kutusu sağlanıyor.

Genellikle…

Dernekler, toplantı yapabilecekleri mekân bulabilmekte, aidat toplayabilme ve iletişim adresi yürütebilmede, sıkıntı yaşarlar.

İşte, böyle ihtiyaçlara da karşılık…

Nilüfer Belediyesi’nin‘Dernekler Yerleşkesi’ uygulaması, konferans, seminer ve sosyal amaçlı faaliyetlere de imkân veriyor.

Kültürel ve sanatsal…

Sergiler düzenleniyor.

Dikkati çeken…

Farklı ülkelerden, 500’ü aşkın yabancı konuk da, dernek yerleşkelerine adım atan ve çeşitli faaliyetlere katılanlar arasında bulunuyor.İlk olarak Beşevler’de kurulan, ancak yoğun ilgi ve taleple yenisi de uygulanan örnek proje, yüz binleri buluşturan çatı durumuna geldi.

Türkiye’de, özellikle hemşeri ve farklı amaçlara yönelik derneklerin çokluğu, amaç ve sonuç açısından önem taşıyor.

Dernek yerleşkesi projesi, Muratpaşa, Kadıköy, Ataşehir, Beylikdüzü ve Şişli gibi başlıca ilçe belediyelerince de örnek alındı.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, demokraside çok siyasi partili sistem ve parlamento kadar, sivil toplum örgütlerinin de önemli olduğunu söylüyor.

Bu nedenle…

Nilüfer Belediyesi olarak, sivil toplum örgütlerine sağladıkları dernekler yerleşkelerini de, en başta demokrasiyi güçlendiren unsur olarak tanımlıyor.

Erdem, “Geçtiğimiz yıl memnuniyet anketlerinde dernekler yerleşkesiyle ilgili memnuniyet, yüzde 98.90 oranındaydı. Demek ki gerçekten büyük bir ihtiyacı karşılamışız.” diyor.

Yorum Ekle