Mavi Gözlü Dev’e veda


‘Dev’ diyorum, çünkü yüreği o kadar geniş ve büyüktü ki Vehbi Baba’nın sanırsın Bursa Ovası… Mesleğe sayısız gazeteci yetiştirdi, kimseden desteğini esirgemedi, iyilik ve güzellikleri saymakla bitmez...Magazin basınının usta kalemlerinden Vehbi Dinçcan’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadık bu hafta.

Zamansız gidişi onu tanıyan herkesi şoke etti. Hele anjiyoya girmeden bir gün önce sosyal medyada yayınladığı mesajı hepimizi bitirdi, satırlarında adeta herkese veda etmişti:

Damar tıkanıklığı nedeniyle geçirdiği anjiyodan sonra kalbine yenik düşen Dinçcan’ı 19 Eylül Cumartesi günü Şakirin Camii’nde tüm sevenleriyle birlikte Karacaahmet Mezarlığı’nda ebediyete uğurladık. Cenaze törenine Bülent Ersoy, Orhan Gencebay, Muazzez Ersoy, Erol Evgin, Perihan Savaş, Süheyl-Behzat Uygur, Yalçın Menteş ve daha adını yazmadığım sayısız ünlü isim katıldı.

Güzel kalbiyle her zaman benim de yüreğime dokunmuştur. En çok da eşim Hakan ile uğraşır, didişir, hep ona takılır, ‘Yine şekerimi çıkardın’ deyip küfür ederek telefonu kapatırdı. Gülmekten kendimizi kaybederdik. O da telefonu kapatınca güler, 5 dakika sonra tekrar arar yine espriler yapar konuşmayı tamamlardı. İkisi yıllarca birlikte çalışmıştı. Birbirlerini iyi tanıyorlardı artık. Tüm kartları açık oynuyorlardı. Nurlarda uyur inşallah… Başta eşi Lale Abla olmak üzere, kızlarına ve ailesine sabır diliyorum.

VEHBİ DİNÇCAN KİMDİR?

Mesleğe 43 yıl önce Türk Haberler Ajansı'nda (THA) foto muhabiri olarak başlayan Vehbi Dinçcan, daha sonra Tercüman Gazetesi'ne geçerek uzun yıllar spor servisinde foto muhabiri olarak çalıştı. SES ve Alem dergilerinde de görev yapan, magazin basınının duayen isimlerinden Dinçcan, başta TRT olmak üzere pek çok TV kanalında yayınlanan magazin programına imza attı. Sarı Basın Kartı sahibi ve Güneş Gazetesi Köşe yazarı Dinçcan, Turgut Özal'ın başbakanlığı döneminde Semra Özal'ın kurucusu olduğu Türk Kadınını Güçlendirme Vakfı'nın basın danışmanlığı görevinde de bulunmuştu. Magazin Gazetecileri Derneği Genel Sekreterliği görevini de üstlenen usta gazeteci, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başarı Ödülü, Türk Basın Birliği Hizmet Ödülü ve Magazin Gazetecileri Derneği Yaşam Boyu Meslek Onur Ödülü sahibiydi. Dinçcan'ın ayrıca, Okumuş Adam Yayıncılıktan çıkan ‘Erkek Papatya Bir Döneme Tanıklık’ adlı kitabı bulunuyordu.

ÜNLÜLER NE DEDİ?

Derya Baykal 
Eski dost Vehbi Dinçcan... Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun, çok üzüldüm..

T.C Ebru Destan İnan 
Canım gazeteci abim Vehbi Dinçcan mekanın cennet olsun. TRT'de uzun zaman çalıştık, hep yanımda oldun seni unutmayacağım... Nur içinde yat...

Ebru Gündeş
Mekanın cennet olsun Vehbi Abi. Nur içinde yat...

Hande Yener 
Sevgili Vehbi abi, nurlar içinde yat... Samimiyetini ve babacanlığını hiç unutmayacağım...

Mustafa Sandal 
Son mesajın ağlattı hepimizi. Allah rahmet eylesin Vehbi Dinçcan Abi.  Tüm magazin gazetecilerinin başı sağolsun :(

Özlem Yıldız
Gazeteci büyüğüm, abim Vehbi Dinçcan... Ne çok anı, sohbet... Seni çok özleyeceğiz... Nurlarda yat...

Safiye Soyman
Güzel kaleminden iyi de yazdın, eleştiri de yazdın ama biz hep seni çok sevdik. Seni unutmayacağız Vehbi Dinçan. Mekanın cennet olsun, Allah ailesine sabır versin :(

Yorum Ekle