Kongre ve bundan sonrası..


Dün kongre salonuna adım atanlar aslında ne kadar büyük bir camianın mensupları olduklarını bir kez daha gördü.Dün kongre salonuna adım atanlar aslında ne kadar büyük bir camianın mensupları olduklarını bir kez daha gördü. Öyle ya pek çok kulüp düğün salonundan hallice yerlerde kongrelerini yaparken, Bursaspor camiası binlerce seyirci kapasiteli spor salonunda yeni başkanını belirliyordu. Büyüklüğün ve gücün farkında olmak çok önemli. Biz de web.tv ve bursa.com ortak yayınıyla sizlere bu heyecanı ulaştırmaya çalıştık.

KONGRE AKSAKLIKLARI

Öncelikle organizasyon ile ilgili birkaç kelam edelim. Şu ses düzenine bir türlü çare bulunamadı gitti. Konuşmacıların ne dediklerini anlamakta herkes zorlandı. Üye sayısı sürekli artıyor, oy sandıkları sayısı da buna paralel olarak artırılmalı zira kargaşayı görüp gelmeyen, salona gelip de oy vermeden dönen üyeler olduğuna şahit olduk. Oy sayımı yetkilileri de artırılmalı. Oy verme işleminden çok daha uzun sürüyor oy sayımı... Buna da bir çare bulunmalı. 12 sandık 3 saatten fazla bir sürede sayılabildi. Tüm bu aksaklılar giderildiğinde kongreye katılım da artacaktır.

Kongrenin güzel olaylarından biri malum şahsın kulüp üyeliğinden atılmasıydı. Geç de olsa iyi oldu. Artık tuttuğu İstanbul kulübünün dövmelerini istediği gibi sergileyebilir, hatta yenilerini de yaptırabilir.

GELELİM ADAYLARA

Timur Noyan aday olarak ortaya çıktığı ilk andan itibaren etkili bir propaganda yaptı ve bunun karşılığını da yüksek bir oy oranıyla aldı. Yöneltilen eleştirilere, kendisi için bugüne kadar bir şey istemediğini; ama Bursaspor için bu kredisini kullanacağını ifade ederek yanıt verdi. Anlaştığı bazı sponsorlukları da açıkladı. Samimiyetini anlatmaya çalıştı; ancak sözler bazen yeterli olmuyor. Samimiyetin en ikna edici ispatı kazanması halinde getireceği sponsorlukları, kazanan adaya sunması olacaktır. O zaman kendisi hakkındaki olumsuz görüşe sahip olanlar fikirlerini değiştirebilir.

Cüneyt Özkan ise bu bahsettiğimi yaptı ve başkan Bölükbaşı’nın “Birlikte çalışalım” teklifini kabul etti ve projeleri paylaşma kararı aldı. Bazı kesimler bu durumu farklı yerlere çekerek eleştirse de, böyle genç ve proje üretme kapasitesi olan isimlerin kulüp içerinde olmasını doğru bulanlardanım.

Recep Bölükbaşı ipi göğüsleyen isim oldu. Önemli olan bundan sonrasıdır. Bölükbaşı muhalifleri gidişata bakarak, borçların daha da artacak olmasından ve kulübün ekonomik olarak zor duruma düşeceğinden endişeli olduklarını vurguluyorlar. Öncelikle kötü senaryoyu düşünerek buna dikkat çekmek normal. Zira Bursaspor ekonomik anlamda kritik bir seviyede bu nedenle çok dikkatli adımlar atılmalı. Gerekirse küçülmeli ve aynı zamanda Timsah Arena başta olmak üzere kaynaklar doğru bir şekilde pazarlanmalı. Küçülme olayı ciddi olarak masaya yatırılmalı yoksa ipin ucu kaçtığı zaman altından kalkılamayacak bir yükün altında kendimizi bulabiliriz. Bu arada ekonomik yapının düzelmesi için Başkan Bölükbaşı’nın değişik stratejiler üzerinde olduğu kulağımıza geliyor.

BUNDAN SONRASI

Bursaspor sevgisinin yoğunluğu ile kongre sürecinde kırılganlıklar oldu. Herhangi bir beklenti içinde olmadan, sırf inandığı için samimiyetle bir adayı destekleyenler bugünden itibaren mevcut başkana dolayısıyla Bursaspor’a desteklerini vereceklerdir. Bundan şüphe yok. Desteği tam verip yeni yönetimin doğrularını söyleme, yanlışlarını eleştirme hepimizin görevidir zaten.

G.ANTEP MAÇI

Kongre falan derken G.Antep maçı değerlendirmemiz sona kaldı…

Maç başlarken de kongredeki insan sayısı kadar bir kalabalığı tribünde görmem, yazımın başındaki büyüklük görüşümü değiştirmedi. Ancak sorunun sadece Passolig protestosu olmadığı çok açık. Yönetimin bu konuda da çalışma yapması gerekiyor.

Sahaya baktığımızda tempoyu istediği gibi ayarlayan ve sahaya doğru yayılan bir Bursaspor izledik. Bakambu ve Josue’nin golleri ile kazanılan 3 puan tabi ki çok önemliydi. Fenerbahçe kupa maçı için de moral oldu. İstanbul ekibi elbette avantajlı. Ancak bu seneki golcü kimlik ve oyun temposunu ayarlamadaki beceri insanı umutlandırıyor. Bireysel hatalar veya hakem faktörü devreye girmezse perşembe gecesi Topçular bayram yerine dönebilir.

Yorum Ekle