Kitapçılığı caddeye taşıyan ticari dahi!


Kitapçılığı caddeye taşıyan ticari dahi!Anadolu’nun bir kentinde; Bursa’da Avrupa’nın en büyük kitapçısını hizmete açan Kudbettin Bingölbali’ye konuk olduk.
Kendisini anlatırken…

Yıllar öncesiyle atıldığı ticarette zor günleri, yokluğu yaşayan, ancak yılmayarak da idelasit bir kitapçılığın yazılmış; ‘BKM Kitap’ başarı öyküsünü dinledik.

Bingölbali, Cumhuriyet Meydanı’nda 3 bin, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda 4 bin ve bir süre önce Özlüce’de 5 bin metrekarelik kitapçısını açtı.
İçerisinde, kırtasiyelerin de satıldığı, ancak halkın sosyal hayatında da yer eden kafeteryayı da katarak, yaratıcılığını yukarılara taşıdı.

Bingölbali, “Özlüce’deki yerimizle Türkiye’nin en büyüğü olduğumuzu söylüyoruz, Avrupa’nın en büyüğü olduğumuzu, yayınevileri söylüyor.” diyor.
Türkiye’de okuma alışkanlığının azlığına rağmen…

İdealist bir kitapçı işletmecisi olarak, yılmadan bu oranı yukarılara taşımak istediğini belirtirken, geçirdiği öyküsü için bir mutluluğunu vurguluyor.

Bingölbali, “Türkiye’de kitapçılar, genelikle pasajların alt katlarında veya yeraltı  çarşılarında; karanlıkta bulunurlarken, BKM Kitap olarak, biz gün yüzüne, caddeye, meydanlara çıkardık.” ifadesini kullanıyor.

Milyonla ifade edilen yayınlar satışa sunulurken, milyonla ifade edilen sayılalarda düşük fiyatla satış kampanyaları yürütülüyor.

Yanı sıra…

Her gün, 1500-2500 arasında değişen sayıda paketlenmiş kitaplar, BKMKitap.com uygulaması üzerinden, kargoya veriliyor.

Özlüce’deki yeni yerle kafeterya uygulaması, kitapçı içerisinde büyük bir alana ulaşırken, bir de ücretsiz okuma yapılabilen kitaplarıyla kütüphane köşesi de bulunuyor.

Bir kitap fuarında, elinde poşeti kalmayan firmaya verdiği kendi markalı poşetleriyle satışların artmasına neden olan bir marka vardı, artık…

Türkiye’de, artık okuma alışkanlığının eski yıllardaki gibi olmadığını, giderek arttığını belirten Bingölbali, katkıda bulunmasıyla da kendisini çok mutlu hisseden bir dahi kitapçı

Oyuncak ve eğitsel araçların, oyun köşelerinin yer aldığı Özlüce’deki yer, her yaştan ziyaretçi akını yaşıyor.

Özlüce’de, yazarlarla sohbet ve imza günü buluşmaları düzenlenecek, gelecek ayın ilk haftası ilk konuklar geliyor.

 Yılmaz Özdil ve Payitaht Abdülhamid’de Tahsin Paşa’yı canlandıran Bahadır Yenişehirlioğlu geliyor.

Yorum Ekle