KİM KAZANIR?


Bursaspor Kongresine geri sayım sürerken kimin kazanacağı merak konusu.Erkan Kamat, Hayrettin Gülgüler ve Serdar Acarhoroz   

Cumartesi günü Bursaspor başkanlığı için yarışacaklar.  

Üç aday da seçim çalışmalarını büyük ölçüde tamamladı. 

Açıklamalarını, vaatlerini takip ettik, dinledik. 

Bu konuda seçim öncesi son değerlendirmemi yapmak istiyorum. 

ERKAN KAMAT 

Mevcut Başkan Erkan Kamat çok uzun zaman önce yapması gereken basın toplantısını nihayet yaptı. Neden bu kadar süre suskun kaldığı ile ilgili daha önce de ortaya koyduğu gerekçesi ise tatmin edici değildi. Ara ara kulübün durumu ile ilgili bilgilendirme yapması gerekiyordu. Maddi ve sportif konuları geçtim, TFF ve hakemler kulübün hakkını yerken susmasının bahanesi olmaz. Kamat kameralar önünde suskunluğun acısını çıkarırcasına 2,5 saate yakın konuştu. Ara ara “Celalleneyim de konuşmam biraz daha etkili olsun” diye de düşündü de, bu pek kendisinin tarzıyla örtüşmedi. Önceki yönetimler ve kendi geride bıraktığı dönemindeki aksaklıklar ile ilgili söylemlerini not aldım; ancak açıkçası beni asıl ilgilendiren seçilirse bu dönem ne yapacağıydı. O yüzden geçmiş dönemlerle ilgili söylediklerine değinmeyeceğim. 

Zira Bursaspor’un asıl gündemi Süper Lig’e dönüş için gerekli olan tahtanın açılıp güçlü kadronun oluşturulmasıdır.

Öncelikle Kamat’ın, Mustafa Er ile çalışmayacağını lafı dolaştırmasından anladık. 

Bu önemli bir ayrıntıydı. Zaten geçen yılda Er ile çalışamaya pek istekli olmadığını bizzat biliyorum. Er’i hep tecrübesiz gördü hala da öyle gördüğünü belli etti. Tahtayı kesin olarak açacaklarını, tahtanın açılması ve transfer için gerekli 100 milyon liraya yakın olan rakamı bulacaklarını ifade etti. Bunu nasıl yapacağı konusunda ikna edici cümleler kurdu diyemem. “Geçen sene mali duruma hakim değildim bu sene hakimim o yüzden bana güvenin" dedi. Kongre üyesi olarak haliyle bu konuşmasını dinlerken, vaatlerinden çok geride bıraktığı dönemdeki icraatlarını göz önüne getirerek dinledim ve değerlendirmemi de ona göre yaptım. 

HAYRETTİN GÜLGÜLER (EMİN ADANUR)

Listesindeki Emin Adanur’un yerine başkanlık yapacağı için yine Adanur üzerinden değerlendirmemi yapmak istiyorum.  

Emin Adanur adaylar arasında en genç isim. Oldukça hareketli bir seçim dönemi geçirdi. Yatırımlarından biri olan sosyal medyayı aktif olarak kullanması zaten beklenen bir şeydi. Bunun yanı sıra bazı derneklere ziyarette bulundu; ama birçoğuna gitmedi. Aynı şekilde “medya ziyaretleri yapacağız” dedi. Ama orada da dediğini yapmadı. En çok hit alan, yani en çok okunma oranına sahip iki site dahil birçoğuna gitmezken sadece iki medya kuruluşuna gitti. Medya yatırımı olan biri olarak Bursa medyasının artık eskisi gibi olmadığını göremiyor olması şaşırtıcı. Neyse çok da önemli değil. O’nun adına eksiydi sadece. Bizler gözümüz kapıda hiçbir adayı beklemiyorduk. Zaten ilk kez bu seçim dönemi de hiçbir adayı davet etmedik. 

Adanur’un seçim vaatlerine gelince, Mustafa Er ile el sıkıştığını ve anlaştığını zaten geçtiğimiz günlerde duyurmuştum. Bu tercih camianın önemli bir kesiminde olumlu karşılanır diyebilirim. "Mustafa Er ile yollar ayrılmalı"görüşünde olanlar da oldukça fazla ama çoğunluk – ki buna ben de dahilim- Er ile devam etme eğiliminde. Adanur için bu artı puan.  

Tahtayı kesin olarak açma, transfer yapma ve Süper Lige dönüş sözleri de açıkçası benim duymak istediğim vaatler. Şu aralar, altyapı, proje, stat ismi gibi konulardan çok, Süper Lig’e bu sene nasıl döneceğimizi duymak, dinlemek istiyorum. Adanur bunu gerçekleştirmek için kaynak da gösteriyor ve “Önemli bir kısmını ben vereceğim diyor” Bunu defalarca tekrarladığı için birçok kişiyi de inandırmış durumda. Stat ismi demişken “İsim sponsoru bulamazsam ben alırım” şeklinde bir söylemi de oldu. Ancak bu konuda fiyat nasıl belirlenecek?

Sonuçta alıcı da satıcı da kendisi olmuş olacak. 

Özetle Adanur özellikle Süper Lig hedefi içim somut söylemleri ile dikkat çekiyor diyebilirim. 

SERDAR ACARHOROZ 

Serdar Acarhoroz da oldukça aktif bir seçim dönemi geçirdi. Kendisinin en büyük handikapı iş hayatı ile ilgili olarak kulaktan kulağa dolaşan söylemler.  

Bu söylemlerin güvendiğim kişilerce bana da aktarıldığını ifade etmeden geçemeyeceğim. Acarhoroz’un bu imajı kendisinin en büyük handikapı şu an. 

Vaatlerine gelince. Mustafa Er ile devam etmek istediğini açıklamıştı. Bu yukarıda ifade ettiğim gibi Acarhoroz adına artı puan olabilir. Tahtayı açma, transfer ve Süper Lig’e dönüş sözlerini O da veriyor. Zaten bu hedefi koyamayan birinin başkan adayı olması abesle iştigal olurdu. Ben “Altyapıya eğilip planlı, programlı 5-10 senede çıkalım” görüşünde olanlardan değilim. Altyapıya önem versen ne olacak? Geliyor elin oğlu en iyi oyuncu elinden söküp alıyor. Süper Lig’de bile yıldızlarını elinde tutmakta zorlanırken alt ligde nasıl tutacaksın ? Sportif başarı olmadan ne altyapı ne de mali durum düzelir.  

Serdar Acarhoroz her iki konuda da duymak istediğimiz vaatleri verse de o vaatlerin altını doldurabildiğini söyleyemem.  

Evet adaylarla ilgili üçüncü ve son değerlendirmememi de bu şekilde yapmak istedim. 

Benim görüşümü soranlar çok oluyor. Gerek sosyal medyadan, gerekse yollarda durdurarak “Kim, kazanır, kime oy verelim?” diye soran çok fazla kongre üyesi ile sohbetlerim oldu. 

Buradan toplu olarak bir cevap vereyim.  

Üç aday da hayallerimizdeki başkan profilinden uzak. Ancak mevcut şartlarda aday oldukları için saygıyı hak ediyorlar.  

Ben kongre üyesi olarak “Şu isme oy atın” diyemem, zira bu seçimde ben oy kullanmayacağım. Ancak “Kim kazanır?” sorusuna bir tahmin yürütecek olursam, Emin Adanur’un yer aldığı Hayrettin Gülgüler’in listesini daha şanslı gördüğümü söyleyebilirim. 

Tabi ki tek dileğimiz kim hayırlı olacaksa onun kazanması… 

 

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Metin genc 04 Haziran 2021 09:03 Listede kim var anlamadim tarikcim bursalilar kazansin