Her uygulamayı dost bilmeyin


Google Play Store, gereksiz uygulamalarla dolu. Bu konuda yeterli inceleme olmaması sebebiyle, şikayet geldikten sonra kaldırma stratejisi izlenmesinden dolayı uygulama mağazasında zararlı uygulamalar cirit atıyor.Eğer gerekli koruma önlemleriniz yoksa, bu uygulamalardan dolayı verilerinizi kaybedebilirsiniz. Bu yazımızda bu konuya dikkatinizi çekmek istedim.

Android mobil işletim sistemi, Apple’a ait IOS’un aksine açık kaynak kodlu bir sistem. Google’ın önderlik yaptığı bu alanda Linux çekirdeği kullanılarak geliştirilen bu platform, çok esnek imkanları sunuyor. Android işletim sisteminin ortaya çıkışıyla birlikte, cihaz sahibi olma rakamları da inanılmaz derecede arttı. Lisans maliyetleri sebebiyle, daha önceleri bilgisayarcılar Linux işletim sistemli olduğunu belirttikleri bilgisayarı satıyor, ancak cihazı alan kullanıcılar yasal olmayan işletim sistemini sonradan kurmak ya da kurdurmak zorunda kalıyordu. Bu da başka tehlikeleri yanında getiriyordu. Ancak Android işletim sisteminin ortaya çıkışıyla birlikte işletim sisteminde lisanssız kullanım kaynaklı sorunlar ortadan kalkmış oldu. Zaman içerisinde ücretsiz uygulamaların da artmasıyla birlikte, bir ev kullanıcısı veya teknolojiyi bir iş olarak kullanmayanlar için yüksek maliyetler de ortadan kalkmış oldu.

Bunun sonucu olarak da, Android işletim Sistemi ve Google Play Store haklı bir popülerliği kazandı. Bu kazanım sonucunda, uygulama marketi de hackerların ve kötü niyetli insanların hedefi haline geldi. Karanlıkta telefonunuzun flaşını açarak, el feneri gibi kullanmanızı sağlayan basit bir uygulama, telefon defterinize, kısa mesajlarınıza, internet bağlantınıza erişme hakkı istediğinde kabul ettiyseniz, size geçmiş olsun demekten başka çaremiz kalmıyor. Çünkü, verilerimi çalabilirsin sayın hırsız demiş oluyorsunuz. Hırsızın yaptığı işlem bu yüzden “çalmak değil, almak” oluyor.

Google bu konuda çok hassas davranıyor, şikayetleri en hızlı şekilde değerlendiriyor. Ama yeterli olmadığı için bu konuda gerekli önlemleri kullanıcıların alması gerekiyor. Bu yüzden bir uygulama yüklemeden önce yapılan yorumları ve internette o uygulamayla ilgili eleştirileri de gözden geçirmenizde yarar var. % 100 kesin bir kanı ortaya koyamayacak da olsa, şüpheli uygulamalardan uzak durmak, en doğru yöntem diyebiliriz.

Ayrıca, telefonunuzda da gerekli ayarları yapmanız durumunda kötü niyetli uygulamalardan kendinizi koruyabilirsiniz. Nasıl mı? Ayarlar-Uygulamalar bölümüne gelerek “Bilinmeyen Kaynaklar” seçeneğini kapalı tutmak. Böylece hiçbir kötü niyetli uyulama sizden habersiz, farklı bir kaynaktan gizlice uygulama kuramaz ve siz de yanlışlıkla güvenilir olmayan kaynaktan gelen izinlere “evet” diyerek, hırsızlığa davet etmiş olmazsınız.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, uygulamaların yüklendikten sonra ek özellikler için ücret talep etmeleri ve Google Play Store hesabınıza bağlı kredi kartı varsa, buradan ücreti çekmeleri. Genellikle küçük çocuklar bilinçli olmadan, bu tür ödemelere sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden, Google Wallet hesabınıza sanal kart bağlamak ya da hiç kart tanımlamamak alacağınız önlemlerin başında. Doğru olan, çocuklara bu konuda eğitim vermek ve bilinçlendirmek. Tabii ki yapılabilirse.

Apple’ın sahip olduğu IOS işletim sisteminde yer alan Apple Store, çok daha güvenli. Ancak bu demek değil ki, kullanıcı hatalarına bağlı olarak Apple Store üzerinden indirilen uygulama zarar veremez. Önemli olan, kullanıcıların uyanık ve dikkatli olmaları. Nasıl ki günlük hayatta, yalancı, dolandırıcı, üç kağıtçı, kötü niyetli insanlarla tanışıyorsak, teknoloji kullanırken de benzeri sorunlarla karşılaşabiliriz. Bizden söylemesi…

Yorum Ekle