Hayaller ve gerçekler...


Bursaspor, "hayaller ve gerçekler" konusunda bu sezon akıl almaz noktalara ulaştı.Gerçekler; 30 puan, uzun süre kazanamama serisi, endişe ve korku başlıkları altında harmanlanabilir.

Hayaller cephesinde; tekrar zirveye kafa tutan, şampiyona yakışan bir futbol, tıklım tıklım tribünler, borçsuz bir yönetim ve toparlanma...

Ben bütün futbolseverlere soruyorum;

-Bursaspor kaliteli bir kadro mu?

Ben; Göztepe- Kayserispor-Sivasspor’un hiç aşağısında olmadığını düşünenlerdenim. Hatta Fenerbahçe-Trabzonspor ile bireysel anlamda karşılaştırmalarda üstünlük bile sağlanabilir. Sadece transfer olması açısından söylemiyorum; bir takım kursanız Harun Tekin-Titi- Aziz Behich -Batalla-Sow- Grozav- Kembotransferini yapılabilirsiniz.

SORUN ASKERLERDE...

Ama kadro mühendisliğinde, özellikle orta alanda, sorunlar olduğu gün gibi ortada. 

Le Guen göreve getirilirken ciddi endişeler taşıyordum. Çünkü çok sevdiğim bir laf var ‘işlemeyen demir paslanır’ diye...

Buradan yola çıkarak, uzun zamandır kulüplerde aktif çalışmayan bir teknik direktörü göreve getirmek büyük bir kumardı.

Lyon takımı ile yaptıklarına saygı duymakla birlikte, değişen Türkiye standartlarına ayak uyduramadığını düşünüyorum.

Defansta 3’lü sistem denince akla bir dönem Galatasaray’ın 96-2000 arasını kupalarla kapattığı kadroda hücuma yatkın bir oyun hatırlanır. Bursaspor, ligin ilk yarısında ve bazı maçlarda, iki bek oyuncusunu öne çıkartarak bir benzerini yapmaya çalıştı, ama bence tek sorun orta sahanın asker nitelikli oyuncusu olmayınca, parçalar eksik kaldı.

Hatta uzağa gitmeyelim, Tudor sırf bu yüzden Galatasaray'dan gitmedi mi?

KAN DEĞİŞİKLİĞİ OLMALIYDI

Kısa sözün özünde, başarısızlık sonrasında çoktan bir kan değişikliği gerekirdi. Ben sadece isim üzerinden mesaj vermek için değil, böyle büyük bir camianın artık korku yaşamaması gerektiğini düşündüğüm için söylüyorum. Artık günü kurtarmak değil, sistemi kurmak için hamle yapmak lazım.

Bu durum, galiba önümüzdeki mayısta yapılacak olağan seçimden sonra gerçekleşebilir gibi görünüyor.

Benim kitabımda yazdığım çok güzel bir anektodu hatırlatmakta fayda var! Şampiyonluk; gerçek mi mucize mi?

Ben tekrar söylüyorum, sonuna kadar hak edilmiş bir başarı öyküsü... 

O yüzden, artık uyanma vakti geldi de geçiyor bile...

Yorum Ekle