Güven endeksleri


TÜİK’e göre Ekonomik Güven Endeksi tarifi şöyle: Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endekstir.Yine TÜİK’e göre Tüketici Güven Endeksi tarifi de şöyle:

Tüketici Güven Endeksi, tüketicilerin kişisel mali durumları ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ve gelecek dönem beklentileri ile yakın gelecekteki harcama ve tasarruf eğilimlerini ölçmeyi amaçlayan bir göstergedir. Bu indeks Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) iş birliğiyle gerçekleştirilen Tüketici Eğilim Anketi’ne göre belirlenir. Tüketici Eğilim Anketi, bağımsız anket olarak aylık uygulanır. Anket sonuçları yaş ve cinsiyete göre ağırlıklandırılır.

Türkiye’de tüketici güven endeksi, ilgili ayın son haftasında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Ulusal Veri Yayımlama Takvimine göre Tüketici Güven Endeksi Haber Bülteni ile açıklanmaktadır.

TÜİK, Temmuz 2022 ayı güven endekslerini de yayınladı. Buna göre:

Ekonomik güven endeksi haziran ayında 93,6 iken, temmuz ayında %0,2 oranında azalarak 93,4 değerini aldı.

Bir önceki aya göre temmuz ayında reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi %2,0 oranında azalarak 102,5 değerini, hizmet sektörü güven endeksi %1,5 oranında azalarak 117,8 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi %4,5 oranında azalarak 113,4 değerini aldı.

Tüketici güven endeksi %7,4 oranında artarak 68,0 değerini, inşaat sektörü güven endeksi %2,4 oranında artarak 85,0 değerini aldı. Ekonomik güven endeksi Temmuz’da 93,4 değerini alarak Mayıs 2021’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Bu rakamlar ne anlama geliyor derseniz, TÜİK kaynakları şöyle ifade etmiş.

Ekonomik güven endeksi ve sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabilmekte. Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği göstermektedir.

TÜİK tespitlerini bu şekilde açıklamış. Hepsi meydanda. Üstüne söz söylemek gereksiz. Yalnızca şuna dikkat çekelim. TÜİK tarafından, TÜİK’e güven endeksinin henüz bir çalışması yapılmadı. Belki de böyle bir çalışma, pek çok tartışmalı veriye ışık tutacak.

Yorum Ekle