Gölgedeki duygular


Gölge ile ilgili ne çok şey söylendi, yazıldı. Ama insanın kendisi var olduğu sürece gölgesi de var. Hayatı boyunca yansımaları da beraber yaşıyor. Dolayısıyla insanın kendisi kadar, hayat kadar ilgiyi hak ediyor gölgeler de…Çocukluğumdan aklımda kalan şarkı: Gölgesinde mevsimler boyu oturduğumuz, o ağacın altını şimdi hatırlıyor musun? Doğanın simgesi ağaç. Çevre deyince ilk o geliyor akla. Toprakla, suyla en yakın arkadaş. Havası dünyanın. Gövdesi arkadaşımız, sırtımızı yasladığımız yer. Gölgesi korunağımız, tazelendiğimiz şifa evi.

Gölgemiz bir uzuyor, bir kısalıyor. Bir önümüzde, bir arkamızda. Varlığımızın yansıması, izi... Hep bizimle geliyor. Kaderimiz gibi. 

Biz varsak yansımalarımız da var. Dünyaya etkilerimiz var. O nedenle, bak da hatırla diyor. Kalp kırmasın ettiğin söz, can yakmasın dokunduğun el, aldatmasın baktığın göz.. 

Ve bütün bunların sana yansıması var diyor. Bak, hep dibinde, seninle.

Sonra gece geliyor. Karanlık… Her tarafımız gölge, her şeyi görme zamanı. Ama dünya yine cömert, ay ışığı var, yıldızlar var. Hani karanlıktan gözümüz kamaşmasın diye.

Sonra uyku dediğimiz, bütün varlıkların, bütün yaşanmışlıkların kaynaştığı aydınlık. Gözlerimizi kapattığımızda içine girdiğimiz yansımalar dünyası. 

Velhasıl gölgelerde, gölgelerle yaşıyoruz duyguları. Duygular ise hayatın asıl gerçekleri.

Bunun kitabını yazdı Nerkiz Şahin: Gölgedeki Duygular. Kitapçılarda ya da internette bulabilirsiniz. Aşağıdaki videoda ise şairin daha önce dile getirdiği duygular yer alıyor: Karanlık Köşe.  

Sevgiyle kalın.

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Meral Çilingir 18 Temmuz 2020 12:31 Sabit zeka ve bazı doğal sınırlarla doğduğunuz doğru değildir. Beynimiz bir süreklilik içinde yaşadığımız farkındalıkları öğrenmek ve gelişmek için dizayn edilmiştir. Bizi mutlu eden her şeyin gölge tarafları sorumluklukla ilgili alanlarımızı oluşturur. Kişi bu gölge tarafları ne kadar iyi idare edebilirse mutluğu o kadar çok hak eder.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Bedriye işık 21 Temmuz 2020 20:27 Sanırım aslolan bilincimiz. Fiziksel varlığımız bilincimize verileri sağlayan görmek, duymak, koklamak, tat almak ve dokunmak için .. derken öncelik sıralamasının doğru olmayacağına karar verdim. Gölge; bilincimizi uyaran, fiziksel varlığımızı anımsatan bir uyarıcı, ışık yokluğunda varlığımızın idraki ... Yüksel ve Meral Çilingir teşekkürler

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Yuksel Cilingir 24 Temmuz 2020 17:37 Sayın Bedriye Işık: Değerli yorumunuz için teşekkürler. Farkındalık ruhsal büyümenin gereği.. Saygılar, sevgiler.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Yüksel Çilingir 18 Temmuz 2020 14:35 Sayın Meral Çilingir: Ne güzel anlatmışsın. Sınırlarımız evren kadar. Sevgiler.