Gelinen nokta:"Yalnızlık"


Kendimi çok yalnız hissediyorum diye başladı kadın sözlerine: “Korkuyorum, eve gitmek istemiyorum”…Kocaman bir boşluktu hissettiği, evde onu bekliyordu. Dışarı çıktı kurtulmak için beraber geldi yalnızlık, “alkol alırsan giderim” dedi. Dediğini yaptı yine de gitmedi, kızdı, bağırdı, üzerine yürüdü, hakaret etti olmadı. Sevmiyordu onu, dayanamıyordu varlığına. Mecbur evine gidecekti, kaçış yoktu. Birden kapı çaldı, sevindi, yüzü aydınlandı. Gelen her kimse, onun sayesinde yalnızlık gidecekti.
Oturup sohbet etmeye başladılar. Karşısındaki adam anlatıyordu, o dinliyordu. Aralarda yorum yapsa bile bir türlü istediği yere gelemiyordu. Zorlandığını fark eder etmez yalnızlık daha da yayıldı koltuğuna. Bu kez gitmeye hiç niyeti yok gibiydi. Düşündü kadın: “Hani gidecekti birilerinin varlığında?” Cevabı bilmiyordu henüz. Diğerleri onu anladığında gidecekti, sevildiğini hissettiğinde kendine yetecekti, inandıkları yerine gerçekler geçince boşluk bitecekti…

Öyle anlamları olur ki yalnızlığın, onunla karşılaşmamak için köşe bucak kaçabilir, karşılaştığınızda ise özünüzü bulduğunuzu düşünebilirsiniz. Her deneyimden insan bir şeyler öğrenir ancak yalnızlık deneyimi bir başka öğretiyor sanki insana. Acıtıyor, bunaltıyor, adının geçtiği yerlerde bile yüzleri ekşitiyor. Kimi zaman diğerlerinin ve ilişkilerin yokluğunda hissedilen, kimi zaman kişinin kendi seçimi ile yaşayabildiği, kimi zamansa bir ihtiyaç, eninde sonunda olumlu ve olumsuz sonuçlar doğuran, anlamlar yüklenen, insanın tarihi kadar eski bir yaşantı… Yalnızlık içsel bir deneyimdir ve kişiye özgüdür. Dolayısıyla getirileri de kişilere göre değişir. Çoğu zaman olumsuz anlamlarıyla karşılaştığımız yalnızlığı acaba bu nedenlerden ötürü mü konuşamıyoruz kendi aramızda. Yalnız hissettiğimizden bahsetmek, bununla yüzleşmek, diğerinin yalnızlığı üzerine konuşmak ayıp hatta yasakmış gibi… En son ne zaman yalnızlığı tecrübe ettiniz ya da diğerinin yalnızlığına dokundunuz?

Olumsuz anlamları olduğunda psikiyatrik rahatsızlıkların sebebi de olabilir sonucu da. Uzun süre tecrübe edildiğinde bir takım psikiyatrik rahatsızlıkların oluşumuna hatta bireyde fiziksel bozulmalara yol açabilir. Sosyal anksiyete bozukluğu, depresyon, narsistik ve borderline kişilik örgütlenmelerinde sık deneyimlenen bir yaşantıdır. Birey, ihmal edilmiş bir çocukluk geçirdiyse, duygusal anlamda doyumu hissetmediği zamanlarda, toplum içerisindeyken bile yalnızlığı hissedebilir. İstediğimizi elde edemeyip beklentilerimiz karşılanmadığında, değersiz hissettiğimizde, hele de anlaşılmadığımızı düşündüğümüzde yalnızlık karşımıza çıkabilir.

Bir mola vermek için yalnızlığı seçtiğimiz zamanlar da olur. Durur, düşünür, sorunları tartar, kararlar alırız böyle zamanlarda, biraz da kendimize kalırız. İhtiyacımız varken yardım eder, bizi üretmeye ve özgürleşmeye teşvik eder. İtici bir güçtür sanki… Bu itici güce neler oluyor? Son yıllarda ellerinde telefon, zihninde pek çok uyaranla, bilgisayar başından kalkamayan ve sosyal ilişkilerin sanal platformlara itildiği yalnız bireyler toplumunu yaşıyoruz. Kanlı canlı arkadaşlar, sevgililer, ilişkiler yerine dokunulmaz, duyulmaz, varlığına çeşitli anlamlar yüklediğimiz sanal insanlar, bağlar, eğlenceler dahil etmeye çalıştık imgesel hayatımıza. Gelinen noktada ise, çevirimiçi sürelerin yoğunluğu, konsantrasyonumuzu ele geçiren dijital ortamların da katkısı ile belki de asıl sorun yalnızlığı gerçek anlamı ile yaşayamayıp, bireyin özüne ulaşamaması ve kendini anlama, yaşamın anlamına ulaşma konusunda eksikliği olabilir mi? Yalnızlık çoğumuzun korktuğu, kaçtığı bir deneyim.
Üstelik yalnızlığa itiliyoruz, yalnızlaşıp kendimize ve diğerlerine yabancılaşıyoruz ancak ironik olarak yalnızlığa tahammül edemiyoruz. Hangi yolu seçmeli?
Yalnızlık deneyimi uzun süreli yaşanıyorsa psikopatolojik sebepleri ve sonuçları olabilir, mutlaka yardım almalısınız. Sağlıklı bağlar kurabilmek, kendimizi ve diğerlerini anlayabilmek, sosyalleşebilmek, destek olmak ve destek almak yaşamımızın olmazsa olmazlarındandır. Zaman zaman hepimizin yalnız kalmaya ihtiyacı olduğunu unutmayalım. Sevgiler…

Yorum Ekle