Ertuğrul Sağlam


Şimdi ikinci bir Sağlam dönemi başlıyor. Ben tabelaya bakanlardan olduğumdan oynatacağı futbolu ikinci planda değerlendireceğim.Yönetim Ertuğrul Sağlam da karar kıldı. Camiada üç farklı görüş var.

“Hiç gelmemeli” diyenler, “gelmeliydi ama birkaç yıl sonra” diyenler ve geldiği için mutlu olanlar.

Bu görüşlere sahip olanların nedenlerini ele alacak olursak,

“Bursaspor’da bir daha görev yapmamalı” diyenler, şampiyonluk sonrası yaptığı transfer hataları nedeniyle yine aynı durumların yaşanacağından endişe ediyor. En büyük gerekçeleri de bu.

“Daha erken birkaç yıl sonra gelmeli” diyenler onlarda yaptığı hataların tekrarlanacağından endişeli, Sağlam’ın eksik olduğu yönlerde kendini henüz geliştiremediğini Eskişehirspor’daki kariyerini örnek göstererek veriyorlar.

Geldiği için mutlu olanlar ise şampiyonluk sezonunu dikkate alanlar ve bu sene oynanan ‘sonuçsuz’  iyi futboldan tatmin olmayanlar.

Ben kendi adıma son iki şıkkın karışımını yaşıyorum diyebilirim.

Hocalar da futbolcular gibidir, iyi oldukları yönler, yetersiz oldukları yönler vardır. Ertuğrul Sağlam’ın transfer konusunda sadece mevki ve oyuncu özelliklerini belirtmesi, isimleri ise yönetimin seçmesi görüşündeyim. Aslında bu sistem tüm teknik direktörler için geçerli olmalı. Tabi ki hocaların önereceği isimler olacaktır; ancak dediğim gibi son karar yönetimin olmalı. Sağlam’ın kariyer karnesi transfer seçimleri yönünden düşük notlarla dolu. Bu yüzden kendisine bu konuda destek olmak gerekli.

Sağlam Bursaspor’a tarihinin en büyük başarısını yaşattı bunda en büyük neden bir futbol dehası oluşu değil, şehre getirdiği sinerji sayesinde yaşanan birliktelikti. Liderlik vasfı, saygın kişiliği ile yöneticisinden, futbolcusuna ve taraftara kadar herkesten saygı ve sevgi gördü. O da bu saygı ve sevgiye en güzel şekilde karşılığını verdi. Şehri ‘gerçekten’ sahiplendi, davetlere icabet etti. Saha kenarında ve her yerde başka renkleri değil, görev yaptığı kentin yeşil beyaz renklerini taşıdı. Şehrin ileri gelenleri ile de basın ile de iyi ilişkiler içerinde oldu, kibirli değildi. Bursaspor teknik direktörlük makamının bu şehir için ne kadar önemli bir nokta olduğunun hep bilincinde oldu ve ona göre de davrandı, şehir de arkasından yürüdü.

Şimdi ikinci bir Sağlam dönemi başlıyor. Ben tabelaya bakanlardan olduğumdan oynatacağı futbolu ikinci planda değerlendireceğim. Şehir de ona ilk geldiği gündeki gibi desteğini vermeli. Bunu yapınca neler olduğunu biliyoruz. Kısacası endişeleri olanlar bunu bir kenara bırakmalı, Ertuğrul Hoca da ayrılmasına neden olan hataları tekrar etmemek için elinden geleni yapmalı. “Bir daha Anadolu’dan şampiyon çıkması zor” görüşünü de kafasından silmeli. Çünkü O ve bu şehir birlikte bunu başardı, yine başarabilir. 

Yorum Ekle