Düşük kalorili diyetler ve sonuçları


Düşük kalorili diyetler ve sonuçlarıPek çok danışanımda tanık olduğum bir durumu paylaşmak istiyorum. Çabuk zayıflamak ve en kısa zamanda fit olma tutkusu. Hızla zayıflama sanıldığı gibi basit bir olay değil. Yapılan 'çok düşük kalorili' diyetler, vücudu açlığa mahkûm ediyor. Bu olayı körükleyen yazılı ve görsel medya ve fırsatçı kişilerden de söz etmek gerekli. Detoks programları bunların en çarpıcı örnekleri ne yazık ki.
Böyle bir program ile zayıflama olabilir ancak sürdürülebilirliği olamaz ve geri dönüşü çok hızlı olur.
Bu konudaki yanlışları düzeltmek, bireylerin sağlığını korumak için bir ömrü harcadığımı söyleyebilirim. Ancak yanlış ve kötü uygulamaların yayılma hızına yetişmek mümkün değil.
Hele işin ucunda çok para kazanmak da varsa insanlar çok acımasız olabiliyor ve etik değerlere falan hiç bakmıyorlar.
Kilo vermek uğruna yaptığınız açlık oruçları yani 'şok diyetler' kısa süreli mutluluk yaratabilir. Ancak yaşam hep o kısıtlılıktaki diyetlerle sürmeyecektir. Biraz fazla yemeğe başladığınızda verilen kilolar iki katıyla size döner. Bu diyetler kişiye uygun olan enerji ve besin öğelerini içermiyorsa kötü olan yolun başındasınız demektir.Uyguladığınız ağır açlık diyetlerinde sadece yağlarınız yakmıyorsunuz. Kaslarınız da eriyor ve adeta yanmaya başlıyor. Yeterli enerjiyi vücuda almadığınız zaman kas dokusundaki proteinleri enerji gereksinmesini karşılamak için kullanıyorsunuz.
Kaslar kayba uğrarken içindeki mitokondriler de kayba uğruyor. Kas hücreleri ile birlikte onlar da yanıyor. Sonuçta vücudunuzdaki mitokondri sayısı minimuma iniyor.
MİTEKONDRİ NEDİR?
Vücudunuzu enerji üreten bir fabrika olarak düşünebilirsiniz. Bu fabrika vücuda alınan yiyecek ve içecekleri yakma sürecini, gece gündüz aralıksız yapıyor. Enerji kaynağı olan besinleri yakıp enerji üretme işinin merkezi de MİTOKONDRİLER.
Mitokondriler hücrelerin enerji üretim merkezleridir. Alınan kalorilerin yakıldığı fırınlar da denilebilir. O fırınlar iyi çalışmazlarsa ya da o fırınların sayısı azalırsa alınan kaloriler yakılamıyor. Yakılmayan kaloriler de yağ olarak iç organlar çevresinde, göbek bölgesi ve belde depolanıyor.
İşte bu nedenle her birey mitokondrilerine iyi bakmalı ve korumalıdır. Kilo almamak, daha yavaş yaşlanmak, bitkin, halsiz, güçsüz, bir yaşlı olmamak için ve her zaman fit ve sağlıklı kalmak istiyorsanız mitokondrilerinizi koruyun.
Her hücrenin mitokondri sayısı farklıdır. Kalp ve karaciğer hücrelerinin büyük kısmı mitokondrilerle kaplıdır. Bildiğiniz gibi kalp ve karaciğer en çok çalışan organlar. Beyinde içinde durum aynı, zira uyku da bile (rüya görmek) çalışması durmuyor. Beyin, karaciğer, kalp kası ve çizgili kas hücrelerinin büyük kısmını mitokondriler oluşturuyor.
Oysa yağ hücreleri en fazla iki-üç mitokondri içeriyor. Çünkü yağ hücreleri enerji üretmekle değil, yağ depolamakla görevli.
Zengin mitokondri yapısı nedeniyle bir gram kas dokusunun yaktığı enerji eşit miktarda yağ dokusunun yaktığından 20 kat daha fazla.
Sizi hızla zayıflatacak bir uygulama için gittiğiniz merkezden, belki biraz zayıflayarak çıkacaksınız ama önemli miktarda kasınız ve mitokondrinizi de orada bırakarak çıktığınızı unutmayın.
Günde 1500-1700 kalori yakan metabolizmanız en fazla 750-1000 kalori ile idare eden bir cihaza dönüşüyor.

Yorum Ekle