sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Bursa’nın yatırımlığa dönüşen ovaları, büyük ‘koruma kararı’ altına alındı!


Bursa’da, imara açılma beklentisiyle yatırımlık konuşulmaya başlanan başka yeni bölgeler de, ‘koruma alanı’ ilan edildi.Bursa’da, imara açılma beklentisiyle yatırımlık konuşulmaya başlanan başka yeni bölgeler de, ‘koruma alanı’ ilan edildi.

Bugün;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan ve yürürlüğe giren kararname, ülke geneliyle toplam 2 bin 212 kilometrekare alana tekabül eden 25 bölge için ‘Ova Koruma Alanı’ hükmü getirdi.

Gerekçe olarak; “Tarımsal potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızlı geliştiği…” ifadesine yer veriliyor.

Bursa’nın 4 ilçesinden 5 ova tanımlaması, toplam 232.9 kilometre alanıyla ‘Büyük Ova Koruma Alanı’ kapsamına alındı.

Mustafakemalpaşa’da Güllüce Ovası’yla 28 kilometrekare ve Melik Ovası’yla 19.7 kilometrekare, İznik Ovası’yla 81 kilometrekare, Orhaneli Ovası’yla 10.6 kilometrekare ve Orhangazi Ovası’yla 93.6 kilometrekare, listeye girdi.

Böyle bir kararla tarımsal potansiyelin korunabilmesi ve sürdürülebilirliği açısından, bağlayıcı koruma kararı alınmış oldu.

Listenin tümüyle…

‘Büyük Ova Koruma Alanı’ kapsamındaki 25 bölgede, sınırları içerisindeki ‘onaylı planlar’ ile kararın yürürlüğe girdiği son durumla ‘tarım dışı kullanmı izni verilmiş alanlar’, hüküm esasları dışında tutuluyor.

Bursa’nın kuzeyi ve batısındaki ilçeleri, sanayi ve paralelindeki konut gelişimleri nedeniyle gayrimenkul ticaretinde öne çıkıyor.

Söz konusu ilçelerde…

İmar planı dışındaki yakın çevreleri ve yanı sıra uzak mesafeleri, imar beklentisiyle gayrimenkul ticaretinde konuşulmaya başlanmıştı.

Bursa’dan, Bursa Ovası, İnegöl Ovası, Karacabey Ovası ve Yenişehir Ovası da, 3 yıl öncesi alınan kararla ‘Büyük Ova Koruma Alanı’ ilan edilmişlerdi.Yorum Ekle