Bursa’da kentsel dönüşüm, ‘ticari dönüşüm’ olmasın!


Bursa'da, ilçe belediyelerinin yeni dönemiyle kentsel dönüşüm ve uygulamalarında başarı için yeni bir sayfa açmak gerekiyor.Bursa’da kentsel dönüşüme en ihtiyaç oluşturan Yıldırım ve Osmangazi, ancak Nilüfer’de onlarca site ve apartman yıkıldı.

Geçen 5 yıla bakarsak…

Kentsel dönüşümün amacı, güvenli yapılara dönüşüm olması gerekirken, yeni sayılabilecek binaların dönüşüme girdiğini gördük.

Böyle olurken…

Belediyelerin de, gelir elde edebilmek için doğrudan projelere girmeleri, yüksek yapılaşma talebi ve baskısını, hak sahiplerine yüklü fark ödetmeyi gündeme getirdi.

Kabul edilebilirlik ve hukuki altyapısı tam anlamıyla oturtulmadan, projelendirme ve temel oturtulmak istendi.

Belediyeler, hak sahipleri ile müteahhitler arasında denge unsuru olmalı, hak sahiplerinin haklarını gözetmeli, kentsel dönüşümü denetleyici olmalı.

Mekansal ve olası mali koşul beklentileri için...

Hak sahiplerine, kulak verilmeli!

Kendilerini proje ortağı durumuna getiren belediyeler, paylarına düşen dairelerin satışlarıyla gelir elde etmeyi düşünüyorlar.

Müteahhitler, belediyelere bırakılan dairelerin karşılığında, maliyet ve kar için ‘yüksek katlı yapılaşma’ istemeyi gündeme getiriyorlar.

Sonuç olarak…

Kendi evlerine eski, püskü muamelesi yapılan, ancak yerleri kıymetli olabilen hak sahipleri, borçlandırılıyorlar.

Trajik olan…

Nilüfer’de apartman ve site yapabilmek için %40-60 arasında daire verme karşılığı projeler yapılırken, Yıldırım ve Osmangazi’de yerleri kıymetli halka ise, ‘mülkiyetleri küçümseyici’ ve hatta ‘uyanık’  davranışında bulunuyor.

Bursa’nın batısında, dönüşümlerle ticaret alanları ve havuz istenirken, en büyük 2 ilçe insanı, en uygun şekilde ‘yaşanabilir konut’ istiyor.

Yapılaşmanın yaşı ve riskine bakarsak…

Nilüfer yokken, Yıldırım ve Osmangazi vardı!

Bir başka sonuçla…

İmar ve planlama ilkeleriyle çelişen projeler ortaya çıkıyor ve meslek odalarının idari yargıya başvurmalarıyla sürünceme oluşuyor.

Kentsel dönüşümde başarısı için…

Merkezi yönetimin depremi gerekçe göstermesi sözde kolay oluyor, ancak…

Kredi politikası ve ilçe belediyelerinin uygulamalarındaki durumlar, ‘hak sahiplerinin içine sinmeyen, fark ödetmeye dayatılan kentsel dönüşümler’ yaşanıyor.

Bu nedenle, artık...

Bursa'da, ilçe belediyelerinin yeni dönemiyle kentsel dönüşüm ve uygulamalarında başarı için yeni bir sayfa açmak gerekiyor.

Nitekim...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa'da kentsel dönüşümün gidişatı, istikrarı ve başarısı için ortak doğruları ifade eden düşünceler taşıyor.