Bursa’da, İMO Başkanı; şaştı, kaldı bu vaziyete!


İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, yüksek mesleki eğitimde, Türkiye’deki çelişkiye karşı uyarıyor.İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, yüksek mesleki eğitimde, Türkiye’deki çelişkiye karşı uyarıyor.

Dün…

Albayrak’a konuk olduk.

Yönetim Kurulu’ndan Mustafa Er, Ayşe Sena Dişbudak, Mesut Aydın ve Korhan Başaralı’nın da katılımıyla meslektaşım İhsan Aydın’la beraber, sohbet buluşmasındaydık.

Kronik meseleler konuşulurken…

Mesleki boyuta, odaklandık.

‘İnşaat mühendisliği’ olarak…

Eğitim, mevzuat ve sektöre dayalı sorun ve çözüm ihtiyacı, gidişat açısından karamsar durum oluşturuyor.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, en büyük kentlerden biri olarak, gelişmiş ve deprem riskli Bursa’nın bu özel durumuna dikkati çekiyor.

Bursa’nın üniversitesinde inşaat mühendisliği eğitimini doğru ve temel unsur olarak görüyor, ancak Şırnak’ta da böyle olmasına, hayret ediyor.

Üniversiteler, ‘bacasız sanayi’ görülüyor.

Albayrak, belirli kıstaslar öngörülmeden açılan mühendislik bölümlerinin, ‘nitelikli eğitim’ ve ‘güçlü diploma’ sorunlarına neden olduğunu söylüyor.Üstelik…

İnşaat mühendisliği gibi…

Ciddi üst öğretim kadrosu ve eğitim koşulları gerektiren mesleklerin, istenilen her yerde ve yüksek kontenjanla yürütülmesini de, yanlış buluyor.

Diplomalı işsizliğin vardığı boyuta dikkati çekerek, “Kentimiz Bursa’da, 500 dolayında işsiz inşaat mühendisi var.” şeklinde konuşuyor.

İnşaat sektöründeki sorun ve iş darboğazını da dikkate aldıklarında, “Yüksek öğretimde, üniversite ve bölüm açma, kontenjan açma politikası, gözden geçirilmelidir.” uyarısında bulunuyor.

Mevzuata dayalı olarak da...

Mimar ve mühendislik odalarının işleyişi ile imar ana mevzuatlarının, yarım asır öncesine ait olduğuna da dikkati çekiyor.

Elbette ki…

İMO demek, kamusal sorumluluk demek!

Bu doğrultuda…

Albayrak, “Ülkemiz ve kentimiz için bilimsel konum ve deneyimle kurumsal tespit ve düşüncelerimizi ortaya koyuyoruz. Kamusal çözüm ve beklentiler doğrultusunda, ortak doğruya katkı bulunuyoruz.” diyor.

Dolayısıyla...

Tarihe, not düşülüyor!

Gelecek hafta…

Dağ yöresindeki okullara, yardım götürülecek.

Bu arada…

İMO Bursa Şubesi, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı konuk etmeye hazırlık yapıyor.

Üst yerel yönetim kurumundan…

 ‘Bursa Kentsel Ulaşım Düzeni’ açısından yol haritası ve projeleri öğrenilecek, bilgi sahibi olunacak ve kamusal sohbet edilecek.

Yorum Ekle