Bursa, süratle kabuk değiştirmelidir


Bursa, süratle kabuk değiştirmelidirBursa, büyüyor ama çirkinleşiyor. Bursa, büyüyor ama fakirleşiyor. Şehir merkezindeki tarihi mekanları görmek için gelen ziyaretçiler hayal kırıklığına uğruyor. Beton yığınları arasında moralsiz bir vaziyette dolaşan insanların gözüne yeşil bir nesne çarpmıyor. Uydurma ulaşım araçlarının yarattığı trafik kurallarıyla hareket etmenin imkanı olmadığı bir şehir Bursa'mız.
İnsanı mutlu etmeyen bir kent olmayı hak etmiyor şehrimiz. Güzelliklerini dünyaya tanıtmak durumunda, tarihi mirasını gelecek nesillere aktarmak zorunda olan Bursanın refah toplumuna ulaşması işten değildir.
Kent merkezi betonlaşmadan süratle kurtulmalıdır. Hanlar Bölgesi ortaya çıkarılmalı ve tarihi yapıların etrafı yeniden düzenlenmelidir.
Betonlaşmadan kurtulmanın yolu kentsel dönüşümün etkin bir şekilde uygulanmasından geçmektedir. Sözü edilen bölgelerde kentsel dönüşüme uğrayacak binalara yükseklik verilmesinde problemlerin olması söz konusudur. Büyükşehir Belediyesi'nin sınırlarının gelişmesi sırasında başta meralar olmak üzere sahip olunan varlıklar bu amaç için yeterli imkanı tanıyacak niteliktedir.
Sözü edilen imkanlar kullanılarak şehir merkezi taşınmalıdır.
Günümüzde şehirlerin değerleri artmadan zenginlik yaratmak mümkün değildir. Bursanın acil bir operasyona ihtiyacı vardır. Zaman geçirmeden radikal kararların uygulamaya geçmesi gereklidir.

EKOHABER

Yorum Ekle