Bursa, ‘Şehir’ hastanesine sahip çıktı!


Bursa’da, Bursa Şehir Hastanesi’yle oluşan sağlık icraatı gündeminde, dün akşam telefonla önemli konuşmalar yaptık, gelişmeler edindik.Öncelikle...

Ana muhalefete mensup bir milletvekilinin, sorular ortaya atmasını ve yanıt alamadıklarını söylemesine, hayret ediyoruz.

Cumhurbaşkanı’na, bakan ve bürokratla iletişim kurmak, iktidar milletvekillerinin tekelinde bulunmuyor.

Muhalefet milletvekilleri arasında, medyayı geneliyle takip altına almayanlar olduğunu da düşünüyoruz.

Neyse, geçelim…

Dün akşam geç saatlerde, AK Parti’li milletvekilleri; Op. Dr. Mustafa Esgin ve Refik Özen ile Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan’la konuştuk.

Sosyal medya hesabıyla…

Esgin, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa Şehir Hastanesi’ne otobüs hatlarını duyuracak kadar, bilgilendirmeye çalışıyor.

Sözlerinin devamıyla...

“Dününde, boğaz köprüleri ve otoyollarına karşı olanlar, toplum sağlığı için devrim yaratan Bursa Şehir Hastanesi’ni eleştirecek kadar, ileriye gidiyorlar.”

Esgin, “Bursa milletvekilleri olarak bir talep ve duruş sergiledik ve Bursa Devlet Hastanesi, depreme karşı dayanaklı duruma getirilmesinin ardından, hizmete devam edecek.” şeklinde konuşuyor.

Bursa Devlet Hastanesi’nde, yüksek sayıdaki yoğun bakım ünitelerinin, kent ve bölgesi için de önemli varlık oluşturduğunu söylüyor.

Özen’le konuştuğumuzda…

Bursa Şehir Hastanesi’nin yanı sıra, kent genelindeki mevcut hastanelerin daha güçlü ve iyi durumla görevine yerine getireceğini belirtiyor.

Kentin doğusu için…

Esgin’le de aynı bilgiyi vererek, Yıldırım’da Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yanı sıra, Gürsu ve Kestel’deki hastanelerin de, güç katacağını vurguluyor.

Bir müjdeyi de paylaşarak, “Sağlık Bakanlığı’nın yeni toplu hemşire alımı çerçevesinde, talep ve girişimlerimizle Bursa’ya 500 hemşire verilecek.” diyordu.

Özen’in verdiği önemli bir başka bilgiyi de, Bursa İl Sağlık Müdürü Akan tamamlıyor ve detaya iniyordu.

Bursa Şehir Hastanesi, yarın itibaren hasta kabullerine başlarken, Sağlık Bakanlığı’nın telefon ve mobil uygulamalı randevu sistemindeki yerini aldı.

Akan, randevu sisteminin potansiyel 5 bin hasta talebine açıldığını ve hafta sonuna kadar 10 bine çıkaracaklarını söyledi.

İlk gün için, dün akşam saatleriyle 2 bin 500 hastaya randevu verildiğini açıklarken, “Bursa, dört tarafından Bursa Şehir Hastanesi’ne talepte bulunuyor.” şeklinde konuşuyor.

Bu arada…

Akan, Bursa Şehir Hastanesi’yle beraber, kent genelinde varlığını sürdürecek hastanelerin yükünün azalacağını, ancak talebe karşı iyileştirme ve güçlendirme planlaması yapıldığını vurguladı.

Bir detayı örnekleyerek, “Kaplıkaya’da, deprem riski taşıyan Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ni kapattık, ancak hekim kadrosunun önemli bir bölümünü de, Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaydırdık” bilgisini verdi.

Akan, Bursa Şehir Hastanesi’nin amacı ve bilgisine yer veren yüzbinlerce broşürü, otobüs durakları ve BursaRay istasyonları gibi, kitlesel ortamlarda dağıtacaklarını da açıkladı.

Yorum Ekle