Belediye ve halk destekli Bursaspor’a, tam ‘şeffaflık’ şart!


Mesele, kongrelerine giden Bursaspor’un üyelerini de divandaki üyelerini de aşan mesele durumu vardır.Bursa’yı yönetenden ve kentliden her daim destek isteyen Bursaspor, borsada işlem gören şirketler gibi, destek veren belediye ve kentin tüm halkına karşı, tam şeffaf olmalıdır.

Kendisini, Bursa’nın markası, ortak değeri ve varlığı olarak gösteren Bursaspor, en başta da Bursa Büyükşehir Belediyesi’yle can bulmaya çalışmıştır.

Kongre süreçleriyle…

Vaat ve gelecek planlamalarına bakıldığında, belediyeden medet umulur; sportif, eğitsel ve ticari amaçlar için arsa ve imar talepleri ortaya atılıyor.

Sanayi kenti ve kimliğinden; ‘Anadolu Aslanları’ özdeyişinden söz ediyoruz, ancak realiteye bakarsak, ‘belediyespor’ gibi bir Bursaspor var.

Bir kentin özellikle belediyesini ve dolayısıyla kamu kurumu ve kaynaklarını arkasına almak isteyen bir Bursaspor, harcadığıyla da tam anlamıyla ‘şeffaf’ olmalıdır.

Bursaspor, tüm Bursa’nınsa…

Mesele, kongrelerine giden Bursaspor’un üyelerini de divandaki üyelerini de aşan mesele durumu vardır.

Vaktiyle…

Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Recep Altepe’nin ilk adaylığı süreciydi ve Faruk Çelik’in de katılımıyla Basın Buluşması’ndaydık.

Bursaspor’un sözü açıldığında…

Çelik, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden en büyük beklentileri bulunan ve halkın süregelen desteğini de isteyen Bursaspor’u uyarıyordu.

Bursa’nın sorunları ve çözüm ihtiyaçlarına işaret ederken, böyle bir kentin yerel yönetiminden kamu kaynağı payı, destek istenmiş ve alınmış olduğunu vurguluyordu.

Altepe de, Bursa'nın yeni stadyumu yapabilecek güçtü olduğunu belirtiyordu, ancak yapımını başlattıkları projenin mali boyutu yarım milyonu biliyor, gecikmeli açılıyordu.

Üstelik...

'Dünyanın en heyecan verici' stadyumları arasında gösterilmesine rağmen, bu yıl artık en üzüntülü durumu yaşıyorduk ve trajik bir sonla sonuçla küme düşmüş oluyorduk.

Böyle durum karşısında…

Bursaspor’un da, ‘paraları nerelere ve nasıl harcadığı’ için ‘hesap verebilen’ olması gerektiğini söylüyordu.

Kongre ve divan toplantılarında, mali yönetimle ilgili tartışmalar hep oluyor ve bu sezon ‘küme düşme’ nedeniyle de ortam alevlendi.

Bursaspor’u, tüm kentin siyaset üstü bir varlığı ve değeri olarak gören Çelik’in uyarı ve nasihati, 10 yıl öncesinden bugüne, haklılığını ve geçerliliğini koruyor.

Bursaspor’un, belediyelere medet umulan, aralarından biri veya bazılarının değil, milyonları masaya koyacak tam kadro yönetilmeye ihtiyacı var.

Anadolu’daki kulüpler arasında…

Devletin atadığı ‘kayyım’ yönetiminde bulunan veya siyasi iradenin yönetim kuruluna atama yaptığı firmalardan reklam alanlar var.

Bursaspor ise…

Vaktiyle formasına reklam bulamamıştı.

Bugün...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş
, Bursa için canla başla Bursa için çalıştığını söylüyor ve Bursaspor için de böyle olmasına rağmen, küme düştük.