BASMALI ÇEŞMEMİZİ GERİ VERİN 


Sanki birileri el birliği yapmış Bursa’nın değerlerini yok etmeye çalışıyor. Bursa’da birileri el birliği yapmışçasına şehrin insanın anılarına, değerlerine saldırıyor

Şehrin gelişmesiyle, büyümesiyle kentte bazı değişiklikler olması doğaldır. Buna karşı çıkmak mümkün değil. 

Ancak şehrin insanının hafızasına işlemiş, çocukluk anılarında yer etmiş yerlerin bir şekilde korunması gerekir. 

Ne Kültürpark eski Kültürpark, Ne Romans Çay Bahçesi kaldı, ne Şaban Sirkeci, ne Araplı kuyumcu, ne Havuzlupark, ne Wamtes. ne Atatürk Stadı, ne Atatürk Spor Salonu. 

Uzatmamak için tek tek saymıyorum. Bursalıların belleklerine kazınmış daha böyle bir sürü yer var ve bir şekilde yok edildi. 

Bir şehrin insanının, anılarıyla, hafızasıyla bu kadar oynanmaz, oynanmamalı. 

Son olarak Heykel Gümüşçeken Caddesindeki Basmalı Çeşmelerimiz yok edilip yerine ticari bir işletme açılmış. 

Belediye ile alakalı bir konu değil. Tamamen mülk sahibi bir hanımefendinin tasarrufuymuş.

Çevre esnaf da çeşmenin kaldırılmasına çok üzülmüş. Hatta esnaf tarfından su parasını biz ödeyelim teklifi yapılmış.

Ama O hanımefendi Nuh demiş Peygamber dememiş.

Büyük küçük herkes o çeşmede serinliyor, susuzluğunu gideriyordu. 

İlginç yapısı ile her Bursalı çocuğun sembolüydü. 

Bursalıların çocukluğuydu o çeşme.  

İnsanların çocukluklarını rant uğruna ellerinden alamazsınız! 

Su hayrattır, hayratı yok edip yerinde yapılan ticaretten hiç hayır gelir mi? 

O caddenin resmi adı Gümüşçeken olsa da Bursalılar orada bir adres tarif ederken “Gümüşçeken Caddesi neresi?” diye bilmeyenlere “Basmalı Çeşmelerin olduğu cadde” diye anlatırdı, bunu duyan her Bursalı da hemen anlardı. 

Çünkü her Bursalı o çocukken sırf oradan su içebilmek için annesinin, babasının elinden çekip sürüklemiştir. 

O çeşmeler o bölgenin sembolüydü. Yanındaki otele bile adını vermişti. 

Ayağımızla basıp, yukarı doğru akan o sudan içmek hepimizi mutlu ederdi. 

Romalıların Trevi çeşmesi varsa bizim de Basmalı Çeşmemiz vardı. Evet o kadar turistik değildi; ama Bursalılar için önemliydi. 

Kim izin verdi, ne şekilde yapıldı, nasıl kaldırıldı bilemiyorum; ama sonuçta Bursalılar için özel bir yer daha yok edilmiş oldu. 

SAYIN ALİNUR AKTAŞ VE SAYIN DÜNDAR 

Buradan “Bursa’nın tarihini koruyoruz” diyen ve bu yönde bazı doğru çalışmaları da olan belediye başkanları Sayın Alinur Aktaş ve Sayın Mustafa Dündar’a seslenmek istiyorum. 

Evet yukarıda ifade ettiğim gibi belediyenin bir dahli yok bu konuda. Ancak sizden bir müdahale bekleniyor.

Çocukken sizler de o çeşmeden büyük bir mutlulukla su içmiş olmalısınız.

Sizlerin de anılarında yer etmiş olmalılar.

Lütfen o çeşmelerin tekrar aynı yerine yapılmasını sağlayın. 

Şayet bu mümkün olmazsa, o sokağın uygun bir yerine mutlaka aynını yapın. 

Bursalılar olarak sizden bunu en kısa zamanda bekliyoruz.

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Akın 15 Eylül 2020 20:39 O çeşme pazardan eli dolu heykele doğru çıkan büyüklerin de susuzluğunu giderdiği yerdi. Elini çeşmeye uzatmadan su içmenin keyfi bambaşkaydı. Bir de yavrusu! vardı yanında çocuklar için. Çok üzüldüm. İnşallah işletme sahibi ikna olur da tekrar yaptırır. Orada susuzluğunu giderenlerin hayır dualarının kazanacağı paradan çok daha kıymetli olduğunun bilincine varır da sırf bu sebeple yaptığı hatadan döner.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı MUSTAFA ADNAN GÖRÜR 16 Eylül 2020 01:59 Sadece oraya değil bursa nın her yerine çeşmeler yapılması gerekiyor insan sağlığı açısından suyun önemini anlamaya gerek yok diyaliz hastalarına ödenen paranın onda biri insanların su içmesi için harcansa daha sağlıklı nesiller yetiştiririz çocukluğunda herhangi bir yere giderken yolda muhakkak bir çeşmeye denk gelip su içerdik bunlar tek tek kapandı.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Kumuk ali 15 Eylül 2020 22:17 Buradan görünce gerçekten üzüldüm her geçişimde susasamda susamasamda buradan su içmek keyif veriyordu yazık olmuş. Ama bu sahibinin tasarrufu ya kamu yerleri bir bir yok oluyor onları yok edenler onlarla yaşamışlığı olmayan kişiler bizlerde arkalarından bakıp geçmişi arıyacağız.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Orhan Avran 15 Eylül 2020 16:51 Yazdıklarınızı okudum üzüldüm doğrusu çocukluğumuzda her sokakta akan buz gibi suyu olan çeşmelerimiz vardı Bursa bu yönden şanslıydı şimdi maalesef yok her şey ranta dönüştü bu bence istenerek bilinçli yapılıyor ....

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Z.Ö. 15 Eylül 2020 16:49 Gerçekten çok üzüldüm. Sanırım oranın sahibi için anı kelimesi pek bir anlam ifade etmiyor. Ama anılardır insanları ayakta tutan. Dediğiniz gibi oradan su içmek için anne babamızı oraya sürüklerdik. Umarım en kısa sürede tekrar yerleştirilmiş olarak görürüz.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Bedri Coşkun 15 Eylül 2020 12:43 Çocukluk anılarımızdandı. Yazıklar olsun. Mutlaka tekrar yapılmalı. Teşekkürler yazınız için.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı mustafa serener 15 Eylül 2020 12:27 ikiside oradan şu icmemistir

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Beyazıtlı 17 Ocak 2021 16:17 Buradan alışveriş yapanın aklına tüküreyim.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Hayriye Pürtül 18 Eylül 2020 11:40 Mal sahibine sormak gerek. Değdi mi o dükkandan alacağı kira veya satıştan aldığı bedel o çeşmeden su içen çocuk kahkahalarını, onların şaşkın mutluluklarını, büyüklerin geçmişi yad ederek içtikleri sudan aldıkları hazzını, her içişte yapana yaptırana edilen o güzel duaları, dilekleriyle bir şehrin güzel anılarını yok etmeye...Demek ki o dükkan olmazsa orada yok olacaktı kendisi...

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Fatma Türkkan 17 Eylül 2020 14:43 Yılların çeşmesiydi kimi rahatsız etti de kaldırdılar anlamak zor eskiden her sokak başında bir çeşme olurdu insanlar içsin diye demekki bir yudum suyu dahi çok görüyorlar bunun gibi bütün değerlerimizi birer birer yok ediyorlar

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Hakan SURGUN 15 Eylül 2020 16:33 Tarık bey sizi yürekten kutluyorum Bursamızın değerlerine sahip çıkan ender şahsiyetlerden birisiniz. Muradiyeli biri olarak Size müteşekkirim.