Bakır talebinde azalma oldu


Londra'da bakır fiyatları, yatırımcıların alım rüzgarına rağmen, talebin zayıf devam edeceğine dair emareler nedeniyle geriledi.Citigroup'tan Oliver Nugent, Çin'de ekonomik verilerin iyileşmesi ve ABD-Çin ticaret anlaşmasının ardından bakır vadeli işlemler piyasasında aktivitelerin Trump'ın seçilmesinden bu yana görülmeyen bir hızda yükseldiğini belirterek, geçen ay üç büyük bakır borsasında açık pozisyonun 1,3 milyon ton arttığına dikkat çekti.

Nugent, fiyatların aktivitede bu açık ile karşılaştırıldığında yavaş arttığını ve bunun özellikle Çin olmak üzere fiziki bakır talebinin sessiz olduğuna işaret ettiğini belirtti. Nugent'e göre diğer bir işaret de vadeli fiyatın spot fiyata göre göreceli artması.
LME'de bakır % 0,6 düşerek 6.180 dolar/ton ile işlem gördü. Shanghai Vadeli İşlemler Borsası (SHFE) depolarında bakır stokları geride bıraktığımız hafta 11 bin 824 ton arttı. SHFE'nin haftalık açıkladığı stok verilerine göre, aynı dönemde alüminyum stokları 24 bin 547 ton azalış gösterdi.
Shanghai'de metal stok verileri şu şekilde oluştu:

Yorum Ekle