Apronlarda görev yapabilmek diplomalı havacıların hakkıdır


Bundan aylarca önce sosyal medyada hak arayanlar arasında üniversite ve yüksek okulların havacılık bölümlerinden “Apron memuru” olarak mezun olan gençler de vardı. O dönemde seslerini biraz olsun duyurmuş olmalılar ki, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, ocak ayında kadro bekleyen yüzlerce mezundan 5’i apron memuru, 12’si de memur olmak üzere sadece 17 kişiyi işe alarak, deyim yerindeyse genç işsizlerin ağzına bir parmak bal çaldı. Son 2,5 yılda, sadece lisans bölümü mezunlarından atama yapılması gereken apron memurluğu görevine sadece 37 kişi atanmış. Vah ki ne vah!..
DHMİ’nin işletmekte olduğu 50’yi aşkın havalimanında apron memuru unvanını taşıyan sadece 302 kişi var. İhtiyacın bu rakamdan fazla olduğu kesin bir gerçek. Yani apronda görev yapanların sayısının az oluşunun elbette sakıncaları vardır.
Yarın, bu eksiklikten kaynaklı sıkıntı ve kazada mazeret aramak beyhude olur.
DHMİ yönetimi, tez yazıp, havalimanında staj yapmış okul bitirmiş ve bu işi çok iyi bilen 4493 sayılı nitelik koduna sahip diplomalıların yerine bu işi hiç bilmeyen deneyim sahibi olmayan şoför, iş makinisti ve güvenlik görevlisi gibi elemanları işe alıp, sonra da kurum içinden bu kadroya kaydırmaktadır diye bazı iddialar var. Bu ne kadar doğrudur bilmiyorum, ama şayet böyle bir atama yapılıyorsa yanlış bir iş yapmaktadırlar. #havacılar kadro bekliyor, #havacılar apron bekliyor etiketiyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin’i tweet yağmuruna tutan ve sayıları 2 bini aşkın havacılık mezunu gençler haklı davalarını kamuoyuna duyurmak ister.
Temmuz ayında yapılacak atamalarda adil ve hakkaniyete uygun davranılması için seslerini tekrar yükselten bu gençler şöyle dert yanıyor. “Apron bölümü, ramp kontrol, frenleme taxiway gibi uçağa hizmet edilen önemli bir birim olmasına rağmen bu işle hiç alakası olmayanların bu birime çekilerek personel eksikliğinin geçici giderilmesi kabul edilemez. Tüm bunların dışında DHMİ bünyesinde bin 400 civarında koruma güvenlik görevlisi bulunmaktadır ki, bunlardan yaşı 46’yı geçenlerden bazıları bir dilekçeyle apron birimine geçebilmektedir. DHMİ şu anda yaklaşık rakamlarla, bin 400 güvenlik memuru, bin 800 hava trafik kontrolörü, bin 500 civarında ARFF (Kurtarma ve yangın söndürme) memuru istihdam etmesine rağmen apron memuru unvanındakilerin sayısının 300 civarında olması doğrusu trajikomik bir durumdur. Apron memuru kadrosuna havacılık eğitimi almış olan ve diplomalı işsiz arkadaşlarımızdan en 300-400 kişi atanmalıdır. Bu gerekli bir ihtiyaçtır. Asla göz ardı edilmemelidir.”
Gençler böyle diyor. DHMİ hem yeterli sayıda apron memuru çalıştırmamakta hem de niteliği uygun olmayanları hülle ile nitelikli bir iş olan apron memurluğu gibi önemli bir göreve atamaktadır.
Apron memuru sayısının yetersiz olup olmadığı iddiası, kural koyucu ve denetleyici konumundaki Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nü, farklı işten apron memurluğuna geçiş iddiası da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun sorumluluk alanına girer diye düşünüyorum. Acaba onlar ne der?
Mutlu yarınlar Türkiyem.

Yorum Ekle