Aktaş’tan devam, Bozbey’den veda!


Türkiye ve Bursa, çok konuşulacak bir yerel seçim dönemini geride bıraktı. Bursa'daki sonuçlar, tarihte iz bırakacak.Bursa, nefeslerin tutulduğu bir yerel seçim gecesi yaşadı. Ve kentin yerel yönetim tarihine geçecek sonuçlar çıktı.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in, ‘Büyükşehir’ adaylığıyla CHP’ye tarihi umut, beklenti getirdiğini yazmıştık.

Nitekim…

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın sürekli önde götürdüğü oy gidişatında, peşini bırakmayan rakip oldu; Bozbey…

20 yılının ardından Nilüfer Belediyesi’ne veda eden Bozbey, büyük yarışı kaybetmesiyle de yerel yönetime de nokta koydu, ancak…

Bursa’nın tarihinde ve büyük kentler arasında, CHP’ye en yüksek oyu getiren ve umudu zafere yaklaştırma başarısını gösteren sonuç elde etti.

İsmi ve ağırlığıyla…

CHP’nin, belediye meclislerinde önemli bir yer edinebilmesini sağlayacak etken olduğunu, ayrıca ifade edelim.

Parlamenter olması için…

CHP, göreve davet edecektir.

Kazanan tarafa bakarsak…

Aktaş, kariyerini yükseltti, güçlendirdi.

Siyasi irade kararıyla…

İnegöl’den Bursa’yı yönetmeye götürülen Aktaş, kurumu içerisindeki adaylık yarışında da, resmi olmasa bile, Faruk Çelik’i ardında bırakmıştı.

Dün de…

Millet iradesiyle Bursa’yı yönetmeye tercih edildi.

Siyaset kurumu olarak…

Stratejik, ekonomik açıdan büyük ve önemli kentler kaybeden AK Parti’ye, İstanbul’la beraber teselli oldu, yüz güldürdü.

Dönem içerisinde göreve gelmiş olsa bile…

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Başkanlık’ görevine, yeni dönemle devam edecek olmanın başarısını da gösterdi.
Gece yarısından sonra…

AK Parti’nin İl merkezinde değerlendirmelerde bulunan Aktaş, “Bursa’ya, Partimize, Cumhur İttifakı’na, Cumhurbaşkanımıza güvenmiştik.” diyordu.

Türkiye’de, planlı en yakın sandık randevusu 4.5 yıl sonra olacak ve Aktaş da, önlerindeki bu süreyi, süratli ve verimli şekilde yöneteceklerini vurguluyordu.

Ardından…

“Artık konuşma değil, iş zamanı.”

Elbette ki…

Bursa’da, en çok merak edilen ilçe, yine Nilüfer’di ve AK Parti, CHP’nin karşısında bir kez daha kazanamadı.

Ana muhalefette, Nilüfer’e aday gösterilen Bozbey’in 12 yıllık sağ kolu Turgay Erdem, tarihi bir oy oranıyla 20 yılın ardından, zorunlu değişimin adı oldu.

Nilüfer’de Erdem’e verilen oylar da, süregelen siyasi tercih ağırlığını ve Bozbey’in emanetine sahip çıkıldığını gösteriyor.

AK Parti, Yıldırım’da CHP’nin yükselmesine rağmen, Oktay Yılmaz’ın kazanmasıyla da değişim yaparken, Osmangazi’de Mustafa Dündar’la 3.kez yüzler güldü.

Ana muhalefet, Gemlik’i tekrar Mehmet Uğur Sertaslan’la geri aldı.

Daha önce görevinden ayrılmak durumuyla karşı karşıya kalan ve hukuk mücadelesi içerisine giren CHP’li eski başkan Fatih Mehmet Güler’in, yerel seçim döneminde çok çalıştığını  ve güç verdiğini duyduk.

CHP, Mudanya’da Hayri Türkyılmaz’la yerel iktidarını devam ettirecek. Kendisine özgüveni yüksek bir yerel seçim süreci yürüten Türkyılmaz, halkının tercihini değiştirmemesiyle sahili kaptırmadı.