AK Parti’nin yönettiği belediyelerin gençleri Nilüfer’de eğleniyor


Güzel kentimiz Bursa yaklaşık 3 milyon nüfusu ve ekonomik gücüyle Türkiye’nin en önemli şehri olmasına karşın çok sayıda ülkeden de hem sanayi hem de çalışan insan potansiyeli olarak güçlü bir durumdadır.Son derece aktif ve 24 saat yaşayan kentimizin merkez ilçe nüfuslarına baktığımız zaman Osmangazi’nin 1 milyon, Nilüfer 500 bin ve Yıldırım’da 650 bin civarında kişiye ev sahipliği yapmaktadır.

Bu denli kalabalık, canlı ve genç nüfusun fazla olduğu kentimizin merkez ilçelerine baktığımız zaman sosyalleşmek, kültür ve sanat  alanlarında yapılan çalışmalar ve gençlere hitap edebilecek yerlerin çoğunluğunun Nilüfer’de olması ise bana göre üzücü bir durum.

Osmangazi ve Yıldırım’da yaklaşık 1 milyon 600 bin kişi yaşıyor. Bu nüfus hiç de küçünsenmeyecek kadar fazla. Örneğin Türkiye’nin birçok kentinden fazla, Slovenya ve Kosova’nın nüfuslarına da hemen hemen denk gelmektedir. Bu inanılmaz insan potansiyelinin yer aldığı iki merkez ilçede gençlerin de sayısı oldukça fazladır. Ancak bu ilçelerde yaşayan gençler eğlenmek ve sosyalleşmek için Nilüfer’e gitmek zorundalar. Sebebi ise eğlence yerlerinin fazla olması, kendilerini rahat hissetmeleri, sosyalleşme mekanlarının fazla olması başlıca sebepleridir.

Eğlence diye yazdığım zaman hemen aklınıza alkollü mekanlar gelmesin. Alkollü veya alkolsüz tüm mekanları ele alıyorum. Neden Yıldırım’da oturan bir çift veya sevgili Nilüfer’e gidip kahve içiyor veya bir iş veren, iş yeri Osmangazi’de, Yıldırım’da olup ta neden Nilüfer’de oturuyor. Çünkü kendisini ve ailesini daha güvende, daha sakin ve daha huzurlu hissediyor.

Ancak asıl sorun Osmangazi’nin ve Yıldırım’ın neden Nilüfer olmayışıdır. Neden bu iki ilçemiz bir cazibe ve çekim noktası olamıyor? Asayiş sorunları çoğunlukla neden bu ilçelerden çıkıyor? Neden bu ilçede yaşayan gençler eğlenmek için Nilüfer’e gitmek zorunda kalıyor? Kişi eviyle iş yerinin yakın olmasını ister. Hem zamandan kazanır hem de ekonomik olarak. Neden Vişne Caddesi’nde bir işletmesi olan Nilüfer’de oturuyor?

Elbette bu soruları çoğaltabiliriz ve çeşitli cevaplarda sıralayabiliriz kendi düşüncemize göre.

Şimdiye kadar yazdıklarım iki ilçe üzerine olandı. Bir de Bursamızın geneline bakmak lazım.

BURSA’NIN ADI TÜRKİYE’Yİ AŞTI

Örnek olarak Eskişehir: Bana göre Porsuk Çayı ve Anadolu Üniversitesi dışında hiçbir özelliği olmayan kıraç bir kent. Ama Bursa’dan kat ve kat daha fazla turist çekiyor. Öğrenciler Uludağ Üniversitesi’nden önce Anadolu Üniversitesi’ni düşünüyor. Sebebi ise yaşam alanları ve cazibesi.

Peki Bursamız, Eskişehir’den kat ve kat daha değerlidir. Tarihsel, ekonomik ve coğrafi özellikler. Marmara Denizi’ne en uzun sahil şeridine sahip bir kent Bursa ama denizi kullanamıyoruz. Uludağ gibi bir nimet var elimizde sadece winterfest ile doluyor.

Açıkçası Bursa’yı yöneten tüm yöneticiler, ekonomi olarak Bursa’nın adı başta Avrupa olmak üzere dünyanın 172 ülkesinde anılıyor . Bursa’nın adı artık sadece Türkiye’de değil tüm dünyada yer alıyor. Bursa’yı yönetenler Bursa’yı bir kent olarak değil bir ülke yönetiyormuş gibi düşünmeli  ve yönetim planlarını ona göre detaylandırmalıdırlar.

 

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Bahattin Kuşoğlu 13 Aralık 2020 11:41 Doğru ve yerinde bir tespit. Sizi tebrik ediyorum.

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Bahattin Kuşoğlu 13 Aralık 2020 11:36 Doğru ve yerinde bir tespit sizi tebrik ediyorum.