2021’de 280 kadın cinayeti ve 217 şüpheli kadın ölümü!


Kadına şiddet bir türlü durmuyor! Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2021 yılı kadın cinayetleri raporunu paylaştı. “2021’de erkekler tarafından 280 kadın öldürüldü, 217 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu…”Bugün bizim gazetenin manşetinde 3 tane kadına şiddet haberi var… Biri şu; Bursa Karacabey’de henüz 31 yaşında gencecik bir kadın erkek şiddetinin kurbanı oldu. Eşi tarafından silahla vurularak öldürüldü.  Nedeni bilinmiyor. Zira eşini vuran güvenlik görevlisi Orcay K. Kendini de vurdu.

 Ağır yaralı…  Ölmesin, ömür boyu cezaevinde yatarak yaptığının bedelini ödesin…  Gerçi ömür boyu hapiste de yatırmıyorlar.  Hafifleştirici sebepler, kravat indirimi falan devreye girer! Nasıl olsa ölen kendisini savunamıyor!

Diğeri ise şu; Afyonkarahisar Emirdağ’da yetişkin evli çocukları olan Bayram E. Eşi Emsal’ibıçakla öldürüyor, daha sonra da kendini öldürmeye çalışıyor. Ağır yaralı, yoğun bakımda… O da ölmesin, yaşadığı sürece cezaevinde bedelini ödesin…

Sonuncusu ise Adana’daki vahşet… öyküsü çok hazin! Yüreğir’de 20 yaşında bir kadın; çocuğu 3 yaşında! 15 yaşında çocuk yaşta Muhammed Rıza el-Mahmud ile evlendirilmiş.

7 aylık hamile. Cep telefonu elinden alınmış sadece ailesi ile görüşmek için veriliyor. Ailesiyle görüştükten sonra telefona bir mesaj geliyor! Şüphelenen manyak hamile kadını bağlayıp günlerce işkence yapıyor, bıçaklıyor! En sonunda öldüresiye dövüp kadın kendinden geçince ambulans çağırıyor.  Kadında darba bağlı travma, bedeninde 5 gün öncesinden kalan bıçak, yanık izleri var! Ağır işkenceye maruz kalmış…

Artık kadına yönelik ekonomik, psikolojik şiddetten söz edemiyoruz. Şiddet aldı başını gitti! Okullarda akran zorbalığı yaşanıyor; gençler flört şiddeti yaşıyor… Onlara bile doğru dürüst değinilemiyor!

KADINLARI ÖLDÜRENLERDE 1. SIRADA EŞLER!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2021 yılı kadın cinayetleri raporunu paylaştı:

“2021 yılında erkekler tarafından 280 kadın öldürüldü, 217 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu…”

Öldürülen kadınların kimler tarafından öldürüldüğüne gelince:

“2021 yılında öldürülen 280 kadının 124’ü evli olduğu erkek, 37’si birlikte olduğu erkek, 24’ü tanıdık birisi, 21’i eskiden evli olduğu erkek, 16’sı akrabası, 13’ü eskiden birlikte olduğu erkek, 13’ü babası, 11’i oğlu, 6’sı kardeşi, 3’ü tanımadığı birisi, 1’i kendisini bir süredir takip eden erkek tarafından öldürüldü. 11 kadının ölümüne sebep olan kişilerin yakınlık durumu tespit edilemedi…”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu raporu da gösteriyor ki, kadınların yüzde 64’ü evlerinde yani güvenli sandıkları alanda evlerinde öldürülüyor:

“Kadınların 178’i evinde, 33’ü sokak ortasında, 12’si arazide, 10’u iş yeri, 9’u arabada, 8’i ıssız yerde, 6’sı otelde, 2’si apartman girişinde, 2’si parkta, 1’i kömürlükte, 1’i barakada, 1’i okul önünde, 1’i minibüste, 1’i evinin dışındaki tuvalette, 1’i avukatlık bürosunda, 1’i fabrikada, 1’i otoparkta, 1’i evinin önünde, 1’i sağlık ocağı bahçesinde öldürülmüştür. 10’unun öldürüldüğü yer tespit edilememiştir.”

Nasıl öldürüldüklerine gelince… Tablo vahim:

“134’ü ateşli silahlarla, 93’ü kesici aletle, 31’i boğularak, 8’i darp edilerek, 3’ü yakılarak, 2’si yüksekten atılarak, 4’ü sert bir cisimle vurularak, 3’ü aracın altında kalarak öldürüldü. 2 kadının hangi silahla öldürüldüğü tespit edilemedi.”

Raporda 6284 Sayılı Yasa’nın etkin uygulandığı takdirde kadını koruduğu da yer alıyor:

 

Yorum Ekle