1960 Ardahan Çıldır Güvenocak köyü doğumludur. Aile öğretmen olan babanın görevi nedeniyle yurdun çeşitli yerlerinde yaşamını sürdürdükten sonra 1975 yılında Bursaya yerleşti. Baba Nurettin Kanbir son olarak Bursa Ticaret Lisesi müdür yardımcılığı görevinde bulundu.

     Oğuz Kanbir orta öğrenimini Bilecik Ertuğrul Gazi Lisesinde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Y.O dan mezun olduktan sonra 1989 yılına kadar Kütahya Devlet Hastanesinde fizyoterapist olarak görev yaptı. Bu tarihte kendi isteğiyle Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Sporcu Sağlık Merkezinde göreve başladı. Sporcuların sağlık eğitimi, tedavisi  ve şehirdeki spor karşılaşmalarında ilkyardım hizmetlerinde bulundu.

     1995 yılında Uludağ Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü BESYO programıyla yüksek lisansını tamamladı; Uz. Fizyoterapist oldu. GSGM bünyesindeki Spor Eğitim Dairesinin açtığı antrenör ve spor masörlüğü kurslarında sadece Bursa da değil Türkiyenin değişik illerinde eğitimci olarak görevler yaptı. Anatomi, fizyoloji, sporcu sağlığı, beslenme gibi dersleri verdi.

     Futbol, kayak ve tenis antrenör kurslarını tamamladı.

     1993-1995 yıllarında Kayak Antrenörlüğü Deneği yönetim kurulu üyeliğinde bulundu. Antrenör derneği yayın organı olarak Türkiye de yine bir ilk olan "Kardelen" isimli kayak dergisini 1993-1997 yılları arasında çıkardı. Aynı yıllarda Bursa Olay gazetesinde sporcu sağlığı konulu makaleleri yayınlandı.

     1996 da Türkiyenin ilk Kayak Hakemleri Derneği nin Bursa da kurulmasına öncülük etti; kurucu başkanlığını 2000 yılına kadar sürdürdü. Bu derneğin halka dönük "doğa yürüyüşleri" etkinlikleri büyük ilgi gördü. Günümüzde memnuniyet verici yaygınlıktaki yürüyüş gruplarının ilk öncüsü bu derneğin düzenli faaliyetleri olmuştur.

     Her 29 Ekimde "Geçmişin Mysia Olimpos, Dünün Keşiş Dağı, Cumhuriyetin Uludağı" şiarıyla gelenekselleştirilmeye çalışılan projeler yapıldı.

     Oğuz Kanbir 1996 da Halk eğitim merkezinin talebi ve valiliğin görevlendirmesiyle klasik masaj eğitimleri vermeye başladı. Bundan sonraki 20 yıllık dönemde milli eğitim bünyesinde bu eğitimler sürdü.

     İlk kitabı "Klasik Masaj /dinlendirme, Tedavi, spor Masajı" 1998 de yayınlandı. 

     1997-1998 yıllarında Gençlik ve Spor Kulübü başkanlığını yaptı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Kulüp dağcılarının 97 m. lik Buttim den ipli iniş yapılmasını binanın yöneticisi Erhan Keleşoğlu ile organize etti.

      2000 yılnda "Sporda Sağlık Bilinci ve İlkyardım" kitabı yayınlandı ve ülke genelinde Beden eğitimi bölümlerinden büyük ilgi gördü; ders kitabı olarak kullanıldı.

     2004 te "Bel Ağrısı / Anlama, Korunma, Tedavi" isimli kitabı yayınlandı. Borusan, Orhan Holding iştirakleri ve B plast gibi fabrikalarda omurga sağlığı işçi sağlığı konularında seminerler verdi.

     2007 de Spor liseleri için ders kitabı formatında "İnsan Anatomisi / Hareket sistemi" Kitabı yayınlandı. 

     2009 da Spor Anatomisi kitabı yayınlandı.

     Bursanın Sesi ve Bursa Meydan gazetesinde ve çeşitli sitelerde spor, çevre, sağlık gibi çeşitli konularda makaleleri yayınlandı.

    2011 yılında Türkiyedeki altüst oluş döneminde işlevsizleştirilen sporcu sağlık merkezlerinin kapanması ile kadrosunun bulunduğu Bursa Devlet Hastanesi fizik tedavi birimindeki görevine döndü.

     2016 da Valeo fabrikası yönetiminin talebi ile başlatılan  "işe hazırlık egzersizleri" projesini yürüttü. Valeo memur ve işçilerinin her vardiya öncesi yapacakları egzersizleri içeren dökümanları planlayıp uygulanmasını sağladı.