Zordur mizah yapmak


Çin Büyükelçiliğinin kapısında davul çalıp, mani okuyanların ülkesinde nasıl mizah yapılır?Hükümete girmeden iktidarı devirmeye çalışanla mı? “Kaleci sen ol” der gibi çocuk saflığında Başbakanlık ikram edenle mi? Hükümeti kurma görevi beklerken “başbakanlık bana verilince muhalefet ile görüşeceğim” derken hala başbakan olduğunun farkında olmayanla mı?

İki gözü iki çeşme dini program yapan hocanın Hz Yusuf’u anlatırken “Kâbe’ye yüz sürüşünü” söylemesine mi? Bir başka İslam Ehlinin! HZ Muhammet'in Hz Hatice’ye olan büyük aşkını anlatıp ağlamasına mı?

Yerel TV de ramazan menülerini tanıtan röportajın arka tarafında gündüz vakti pideli köfte yiyenlere hayırlı ramazanlar diyen sunucuya mı?

Kutsal kitapların hiç birini okumadan din âlimi olan gariplerden mi? Çıkıp TV de bir de ahkâm kesmeleri yok mu? Hani orada ölesi geliyor insanın gülmekten.

Zırhlı makam aracına binince sarığı cübbeyi atıp ekose takım elbise ile iftar davetine katılan Diyanet’in başkanına mı? Halen daha normal masa yerine ev ziyaretine gidip yerde yemek yiyen siyasilere mi? Güleceğinize kendiniz karar verin.

Bir de içler acısı durumda vatandaşlarımız var ki, iki gözüm iki çeşme gülüyorum. Günlüğü 3000 Euro karşılığı yat kiralayan futbolcu evladımız Bodrum içerisinde 7 lahmacun ve dört ayran için 389 TL hesap ödemiş. Hadi lahmacuncuyu anladık, orası Bodrum, ucuz yedirmek ayıp. Futbolcu oğlumuzun sitemini anlayamadık. Teknenin kirası bile uçukken, lahmacun yemenin ne anlamı var? Gariban işi pizza falan yeseydin. Lahmacun neyine a çocuk.

En büyük komedilerden biri de beş yıldızlı iftar çağrıları. Lütfen iftar saatinden önce ve de aç geliniz. Davet bizden, hesap sizden der gibi, kişi başı 150 TL den başlayan çılgın eğlenceli, uzun fasıllı, bol dumanlı az dualı toplantılar.

Bayram ve Cuma aynı güne denk gelince iki bayram arası evlenemeyecekler de ramazan ayında düğün yapmak zorunda kaldılar. Altının ucuzlaması ve de iftarlı göbekli düğünler de görülmeye başlandı.  Uzun aradan sonra hunharca dans edip bütün figürleri perişan ederek  “pistler ağladı” dedirtecek 9/8 lik düğünleri de unutmamak gerek elbette.

Gel de imdi bütün bu olanlardan sonra otur mizah yaz, kalem oynat.

Zor iştir mizah, zor!