Vefa, Bursa’da voleybol filesine takıldı!


Takımda istemediğin biri ya da birileri varsa geçip karşısına konuşursun. Bunu yapmamışsan, ayıp etmişsin demektir. Hem, şampiyonluk kazandırmış başarılı bir kadroyu dağıtıp yenisini kurmak büyük bir risk değil midir?Futbolla yatıp futbolla kalkıyoruz. Bursa, Bursaspor’un, bu sezonun şampiyonu Galatasaray ile 3 Haziran’da oynayacağı Ziraat Türkiye Kupası final maçına odaklanmışken, transfer haberleri de çoğalmaya başladı. Dikkatler, Bursaspor’un yıldız futbolcularının gidip gitmeyeceği, takıma hangi yıldız oyuncuların geleceğinde…

Oysa farklı spor dalları da var ilgi bekleyen. Örneğin voleybol… Bursa’da geçen 30 küsur yıllık meslek yaşamımda hatırladığım iki voleybol takımı var hafızamda… 1980’li yılların sonlarındaki Sönmez Filament efsanesi… Filede fırtınalar estiriyordu. Gerçi Avrupa başarısı yoktu ama karşılaşmalarını 2-3 bin seyirci önünde oynardı.

O efsane takımın oyuncularından biri de Emin İmen’di… Voleybol sporuna gönül vermiş, pek çok genç voleybolcuda emeği olan İmen, geçtiğimiz ay yine gündemdeydi. Kadınlar CEV Challenge Kupası’nı kazanarak Avrupa Şampiyonu olan Bursa Büyükşehir Belediyespor Kadın Voleybol Takımı’nın antrenörüydü… İmen ve takımı Bursa’ya büyük bir gurur yaşattı. Teşekkürler…

Bu başarının yankısı uzun sürmedi. Saman alevi gibi geçip gitti. Ve Türkiye’nin “başarıyı cezalandırma” hastalığı Bursa Büyükşehir Belediyespor’da da nüksetti.

İmen, koordinatör olarak tenzili rütbeye maruz kaldı. Üstüne Sırp teknik adam getirildi. Yetmedi. Takımdaki pek çok oyuncunun sözleşmesi feshedildi. Oyuncular, takımla ilişkilerinin kesildiğini internet haberlerinden öğrendi.

“Bu nasıl bir mantık” demeyin…

İşte öyle bir mantık… O cepheden bakmaya ve ne yanıt verebileceklerini kestirmeye çalışalım:

“Daha büyük hedefler için takımda revizyon şart!”

Amenna… Büyük hedeflere kimsenin itirazı olmaz…

…da, takımda istemediğin biri ya da birileri varsa geçip karşısına konuşursun. Bunu yapmamışsan, ayıp etmişsin demektir.

Hem, şampiyonluk kazandırmış başarılı bir kadroyu dağıtarak, teknik adamını, oyuncuların neredeyse tamamını değiştirmek büyük bir risk değil midir?

Hadi yeni transferleriniz voleybolun en iyileri diyelim. Bu bir takım olayı ise yeni gelenlerin uyum sorunu yaşayıp yaşamayacağını garanti edebilir misiniz?

Dileriz böyle bir sorun yaşanmaz.

Asıl mesele bu değil elbette... Mesele, 3 milyonluk kentin adını Avrupa’da zirveye taşımış spor insanlarının rencide edilmesi… Takıma daha yüksek hedefler koymak da, bunun özrü olamaz!

Konunun özü; Vefa duygusu Bursa Büyükşehir Belediyespor’da fileye takılmıştır!