Ve Bakan Çelik sahaya indi


Aslında hakkını yememek lazım. Her ne kadar 4 yıl Bursa’nın yerine Şanlıurfa Milletvekili olarak görev yapsa da, yine de Bursa’dan elini eteğini çekmedi. Resmi olarak gelmedi ama, ailesi, dostları, çevresi burada olduğu için sık sık Bursa’ya geldi ve ..her gelişinde de birlikte siyaset yaptığı ekibiyle beraber oldu.

Yine hakkını yememek lazım, Harmancık’daki delegeden tutun da, belediye başkanına,  sade vatandaştan tutun da STK temsilcisine kadar Bursa’dan herkesin telefonuna çıktı, imdadına koştu, iş gördü.

Bir görüşmemizde bana”Beni Bursa’da istemeyenler şimdi nerdesin Bakanım diyorlar. Çünkü zaman beni haklı gösterdi. Kime ne zararım dokundu?Ben sabahtan gece yarılarına kadar durmadan çalışan biriyim. Zararım dokundu ise önce sağlığıma ardından da vakit ayıramadığım için aileme dokundu. Meyve veren ağaç taşlanırmış. Benim üzerimden siyaset yapmaya kalkanlar şimdi nerede? Bakın 4 yıldır Bursa’da yokum. Ama ben hep yine Bursalılarla beraberim. Çünkü ben bu kentin insanıyım. Siyaset yaparken de bıraktığımda da yine bu kentin sokaklarında gezeceğim. Bu kentin insanıyla beraber olacağım. O yüzden bu kente, bu ülkeye katkı koymalıyım ki başım dik gezeyim. Ve ben çalışmaktan başka bir şey yapmıyorum. Başkaları konuşurken ben çalışıyorum”.

Doğru.

Bu kent son 20 yıla bakarsak çok ithal milletvekili ve bakan gördü. Her biri geldi, kimi fırtına estirdi, kimi  meltem. Ama hepsi 4 yıl sonunda geldiği gibi gitti. Şimdi adını bile hatırlamıyoruz.En çok konuşulan, en çok tartışılan Bakan Faruk Çelik oldu, ama yine süreçte bir baktık ki  sadece o kala kala o kalmış!

Hem de şimdi, hani  o zor anlarda “imdat kolunu çekin” derler ya,  o imdat kolu gibi çekilen isim oldu.

Yukarıdan Bursa’yı toparlaması istendi.

Eski günlerdeki gibi…

                           *****                                    *****

O da ayağının tozuyla Şanlıurfa mitingi sonrası Bursa’da kamp kurdu.

İlk işi  bu sabah partinin eski çekirdek ekibini toparlamak oldu. O 2002 ruhunu  sahalara yansıtan ekiple, kahvaltı yaptı.

Eski milletvekilleri, il başkanları, ilçe başkanları, il ve ilçe yönetim kurullarında görev yapmışlar. Dağdan, ovadan, hatta Ankara’dan hepsi davete icap etti.

Süreçte çok yakınında olduğu kadar, yakınında olup, dargın ve küs olanlar, gönül bırakanlar da vardı ama her biri daveti onurla kabul edip kahvaltıya hatırına katıldı.

Dedi ki:

Bugün bana en uzak olanınız en yakınınızdır. Siyasette küslük ve vefa aramaya kalkarsanız ve kalkarsak çok oturur konuşuruz. Sabahtan akşama kadar ama elimize hiçbir şey geçmez. Bunları kenara atacağız. Gün çalışma günü.”

Mevcut yönetimden İl Başkanı Cemalettin Torun, Teşkilat Başkanı İbrahim Güney, Nilüfer İlçe Başkanı Celil Çolak ve Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz vardı.

Yaklaşık 12 kişilik sağlam bir ekip.

Hepsine  “sahaya ineceksiniz.”dedi.

Çok güzel mesajlar verdi. Bilmediğimiz ayrıntılardan bahsetti. Ülkenin tepesinde Cumhurbaşkanımıza yönelik kurulan oyunları anlattı.

Özetle dedi ki:

Herkese ulaşacaksınız. Sadece Bursa değil, Bursa dışında da kime ulaşabiliyorsanız ulaşacaksınız. Ülkemizin özgürleşmesini, büyümesini, güçlenmesini, halkın yönetimlerde söz sahibi olmasını istemeyenler bu seçimleri baltalamak ve önümüzü tıkamak için ellerinden geleni yapıyorlar. “

Devam etti:

“3 gün buradayım. Yoğun bir çalışma programımız var. Sonra Şanlıurfa, Van ve diğer görev yazılan illere gideceğim. 4- 5 gün yokum. Sonra yine buradayım. Hep birlikte gece gündüz demeden çalışacağız”

Benim de davetli olduğum Kahvaltı organizasyonu gerek katılım gerekse de içerik yönünden ve tabii ki zamanlama açısından tam yerinde idi. Bakan Çelik’in gündeme dair önemli konuşmaları da oldu.

Örneğin salonda bulunanları güldüren “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 164 seçim vaadinden 110’unun uygulamada olduğu” açıklaması.

Bakan Çelik” En çok benim bakanlığım üzerinden seçim vaatlerinde bulunuyorlar. Bu bir nevi iyi, Çünkü ilk defa  insanları kamplaştırmadan, ideolojik ayrıma gitmeden, katı kavramlar üzerinden siyaset yapmayı bırakıp, AK Parti iktidarının  çalışmaları üzerinden seçim projelerinde bulunmaya başladılar. Bu sevindirici bir durum Ama,  daha ortaya koydukları 164 seçim vaadinden 110’unun bizim iktidarımız tarafından uygulamada olduğunun farkında değiller. Bunlar nasıl ülke yönetecekler?”.