Tribünler dolacak mı meraktayım!


Bursaspor önemli maçlarından birisini daha oynayacak Timsah Arena’da. Rakip lig ikincisi Galatasaray.Bu maç için bana göre skoru belirleyecek en büyük etkenlerin başında takımını ateşleyen, kritik anlarda sahneye çıkan taraftarları. Bunu hepimiz biliyoruz. Tartışmaya bile gerek yok.

Anladığım kadarıyla taraftarın önemini bugüne kadar kavrayamayan tek grup ise Bursaspor Yönetim Kurulu. Kritik bir maç. Kabul. Seyircinin gelebileceği bir maç. Tamam hasılatta olur. Paraya da ihtiyaç var. Ama paradan çok bana göre takıma verilecek destek önemli.

Yeşil beyazlı yönetim her halde Demir Grup Sivasspor karşısındaki galibiyetin mimarının Bursaspor taraftarlarının o inatçı desteği olduğunu unutmuş. Doğrusu çok üzüldüm.

Teknik Direktör Samet Aybaba bile dünkü basın toplantısında tribünlerin dolmasını ve 40 bin taraftar beklediğini söyledi. Biz yorumcular da yazıp çiziyoruz, tüm Bursa’nın maça gelmesi için.

Ama Bursaspor yönetimi taraftarlar gelmesin diye bilet ücretlerini bayağı düşük (!) tutmuş. Teksas ve Tofaş tribünü 50’şer, Doğu Üst 100, alt 120, Batı Alt 250. VIP’leri yazmak bile istemiyorum. 

Takımı yapacağı destekle coşturacak bölümlere gelecek bir taraftar nereden bakarsanız bakın maça gidiş-geliş yemek parası diye hatırı sayılır para ödeyecek. Yani haftalığının büyük bölümünü maça yatırırsa haftayı cebi boş geçirecek.

Tamam sizlerin paraları çok olabilir. Ancak Bursa’nın bir sanayi, esnaf ve öğrenci kenti olduğunu unutmuşsunuz. Düşük tutmuş olsaydınız teknik direktör Samet Aybaba’nın istediği 40 bin taraftarı trübünlere çeker ve sezonun seyirci rekoru kırılırdı.

Samet Hoca bir iki değişiklik yapabileceğini söylemişti. Sanıyorum bunlarda bir tanesi iki günlük ceza alan Allano Lima olacak. Brezilyalı maça kulübede Rumen Latovlevici ise ilk on birde başlar. Yusuf Erdoğan ise sağ kanatta görev yapar.

Diğer değişiklik belki sağ bekte yaşanır gibime geliyor. Buraya genç Burak Kapacak’a bırakıp, Abdullahi Shehu’yu orta alana kaydırabilir. Bekleyip göreceğiz. Tabii ki bunlar birer varsayım.

Bursaspor’da her büyük maç öncesi olduğu gibi kapılar kapatıldı. Şimdi yoğun bir şekilde taktik ağırlık çalışmalar başladı. Yapılan hesaplar tutarsa, Bursaspor ligi alt sıralarda değil, ilk onun içerisinde tamamlar.