TBMM’deki bu tablo, Bursa’ya reva mı?


TBMM’deki bu tablo, Bursa’ya reva mı?Bursa’nın, TBMM’de kentleri ilgilendiren, önemli ve etkili komisyonlarda yer alamadıklarını ilişkin olarak, bugün çok çarpıcı detayları açıklıyoruz.

Öncelikle…

Toplam üye sayısı 458 olan 18 komisyona, AK Parti’nin 228, CHP’nin 106, MHP’nin 37 ve İYİ Parti’nin 35 üye verdiklerini belirtelim.

Bu nedenle…

Bursa’nın milletvekillerinden, görev alanları ne olursa olsun, sınırlı sayıdaki komisyon üyeleri arasında girmeleri, önemlidir.

Detaylara bakarsak…

Sınırlı sayıda, yani 16 bakanın arasına Bursa’dan girenin olmaması, yeni sistemin doğallığı ve coğrafi eşitlik olarak yorumlanabiliyor.

Detaylara bakarsak…

Komisyonlarda da, umduğumuzu bulamadık.

Kentsel meseleler ve gündemine tezatlıkla Bursa’nın Bayındıklık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda olmayışını, yadırgıyoruz.

Bursa gibi…

İstanbul, Koceli ve Sakarya da, depremsel risk ve endişelerin illeridir, ancak bu illerin vekilleri gibi,  bayındırlık ve imar yasamalarının komisyonunda, sadece Bursa yok.

Kentsel dönüşüm politikası ve işleyişinde, Bursa’nın öncü ve başarılı olmasına rağmen, ilgili yasamanın komisyonunda, Bursa yer almıyor.

Bursa, ileri sanayi hedefleri ve yol haritasına sahip ve TEKNOSAB adıyla bir Teknoloji Sanayi Bölgesi’ni de uygulamaya aldı.

Böyle duruma rağmen…

Bursa’nın, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda da yer almayışı, komisyon tuhaflığının bir başka halkasıdır.

Sayısal çoğunluğu olmasa da…

MHP ve desteğiyle siyasi erk durumundaki AK Parti’nin, bütçe, proje ve ödenek yönetiminin merkezi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Bursa’dan üyesi yok.

Bu eksikliği ve çelişkiyi de bir süre önce kaleme almıştık ve Bursa’nın milletvekillerinden İYİ Parti’li Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu’nun yer almasıyla da, teselli yaşamıştık.

İstanbul’un komisyonlarda ağırlığı görülürken, plan ve bütçenin komisyonunda, Gaziantep ve Kocaeli ile birbirleriyle komşu İzmir ve Manisa, dikkati çekiyorlar.

Ana muhalefet CHP’nin de, ilgili tüm kentsel alanlarıyla bazı kentler gibi, Bursa için katılımcı olmadığını da ifade edelim.

Yeni komisyonlarla…

Bursa’nın kentsel hayal kırıklığı, AK Parti’nin üye dağılımlarıyla yaşanırken, CHP’nin bile, etkin olmadığını, özellikle vurgulayalım.

Dahası…

TBMM’nin yönetsel görevlerine bakıldığında, 4 başkanvekili, 10 katip üyesi ve 6 idari amiri arasında da, Bursa yok.

Mardin bile, tek başına HDP’den 1 başkanvekili ve AK Parti’den 1 katip üye; çifte kırmızı plaka çıkardı.

Bursa için tek kırmızı plaka tesellisi, İnsan Hakları Komisyonu’na başkanlığı üstlenen AK Parti’li Hakan Çavuşoğlu oldu.