Suç, ceza ve kurtlar sofrası!


Bursaspor taraftarının, camianın ve bir şehrin beklentileri boşa çıktı! Tahkim Kurulu’ndan döneceği beklenen ceza onandı.Şehir takımını tutmanın suç sayıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Bu ister Bursaspor olsun, isterse diğer Anadolu takımları… Hiç fark etmiyor. Hep başka bir gözle görülüyoruz. Hep isyankar, faşist ve kavgacı olarak biliniyoruz. En ufak bir tepkimiz, abartılıyor, Bursaspor’a ceza kesmek için bahane sayılıyor.

Buna karşın, taraftar ve camia olarak bir bütünlük sağlayamadığımız ne yazık ki, en zayıf noktamız… Kendi içimizde o kadar çok farklı ses çıkıyor ki, başka takım taraftarının bile izlerken kıs kıs güleceği türden sebepsiz ve sonuçsuz tartışmalar yaşıyoruz.

Türkiye’de milyarlarca liralık spor yatırımları yapılıyor. Onca yatırıma karşın, futbol takımlarına verilen komik cezalarla stadyumlar bomboş bırakılıyor. Taraftarlar da zaten Passolig uygulamasından ötürü tepkili ve maça gitmiyor.

Kulüpler bu gidişle sezon başında sıcak para kaynağı olarak gördükleri kombine satışını bile yapamayacak duruma gelecekler. Bir kombineye karşılık, içerdeki 17 maçı değil, cezalardan ötürü 10- 11 maçı izlemek kimsenin işine gelmiyor tabii ki…

Bursaspor’a verilen son cezaların Tahkim Kurulu’ndan dönmesini beklerken, bilgisayar başında işaret parmağımız F5 tuşuna yapıştı saatlerce… Türkiye Futbol Federasyonu sitesinden duyurulacak Tahkim Kurulu kararını bekledik. Dünkü karar Bursaspor için değil de, semt takımları için verilmiş olsaydı tam tersi çıkacağından kimsenin kuşkusu yoktu.

Konuya en hakim isimlerden birisi olan TFF Tahkim Kurulu eski üyelerinden Nihat Güman, cezanın onanması üzerine sosyal medya hesabından önemli açıklamalar yaptı.

Güman, Tahkim Kurulu kararlarının tüm takımlara eşit olarak verilmediğini ifade ederken “TFF Tahkim Kurulu, Bursaspor hakkında verdiği kararla içtihatlarını inkar etmiştir. Hukuk tüm takımlara eşit uygulanmalıdır. Ceza verilmesine sebep olan fail tespit edilmiş olmasına rağmen, kulübe verilmiş cezanın onanması doğru değildir. Tahkim Kurulu, kararlarında maalesef kulüp ayrımı yapmaktadır. Ayrıca, duruşma talebinin dahi reddedilmesi hukuki bir hakkının ihlalidir. Karar zaten verilmiş, açıklanması için resmen sürenin dolması beklenmiş!” diyerek adilane bir yaklaşım sergilemiştir.

Bir adam çıkıyor ve Bursaspor’a verilen cezanın haksız olduğunu, yanlışlığını vurguluyor.

Peki, biz büyük bir camia olmanın hamlelerini yapabildik mi?

Hakkımızı arayacak isimleri, belirli kurumlara temsilci olarak gönderebildik mi? 

Veya o hamleleri yaptığımızı mı zannediyoruz?

Evet; bizi temsil eden biri, birileri olmalı. Ancak Bursaspor formasını giyip o kurullarda dolaşmasını beklemiyoruz. Sadece bir semt takımının hakkını değil, bir şehri ve onun en büyük değeri olan Bursaspor’u kurtlar sofrasına bırakmamasını bekliyoruz.