Oradaydık!


Keşke dün akşam oynanan Beşiktaş – Bursaspor maçındaki saha içi değerlendirmelerini yazabilseydim.Hakem Bülent Yıldırım’ın yanlı kararları ile Beşiktaş’ı ayağa kaldıran performansını eleştirebilseydim.

Tribünde yer alan Bursaspor neferlerinin o yemyeşil görüntüleri ile maç içinde Bin 900 kişi tüm BJK tribünlerine nasıl ders verebildiğini yazabilseydim.

Maç sonu Vodafone Arena’da tribünlerdeki Beşiktaş taraftarlarının asılı olan pankartlarını küçük operasyonlar ile birer birer hiç etmelerini.

Ama bunları yazamayacağım. Benim yazacaklarım ömrüm boyunca unutamayacağım o anlarda yaşadıklarım olacak.

Dün Bursa.com olarak İstanbul’a farklı yollardan çıkarma yaptık. Muhammet Ali Özdemir taraftar otobüsü ile oradaki ortamı sizlere çok güzel video görüntüleri ile ulaştıracak.

Tarık Çapçı, Serkan Yetişmişoğlu ve ben Vodafone Arena çevresinden yıllar sonra gelen Bursaspor taraftar konvoyunu görüntülemek için hazırlıklarımız yapmıştık.

Saat 16:45 civarı ilk Bursaspor taraftar konvoyundan araçlar stadın oraya gelmeye başladı. Biz de Tarık Çapçı ile birlikte kameramızı ve fotoğraf makinamızı alıp göreve başladık.

Patlamanın olduğu yer trafik lambalarının olduğu ve taraftar otobüslerinin güvenlik amacıyla bırakıldığı yerin tam ortasında kalan kısım oldu. Otobüsler geldiğinde taraftarların tezahüratlar ile inip giriş kapısına kadar geldiği yer yaklaşık olarak 200 metre civarıdır (İlk gelen konvoy ile bu mesafe ancak tüm araçlar geldiğinde yaklaşık 60 metre gibi bir mesafeye düşüyor.) İlk gelen konvoy ile son gelen kafile arasında 1,5 saatlik bir zaman farkı vardı. Bizlerde Tarık abi ile gerek polislerle sohbet edip gerekse telsiz anonslarına şahit olarak oradaki polis kardeşlerimiz ile 2 saat gibi bir zaman geçirdik.

Şunu da belirtmek isterim ki oradaki polis kardeşlerimizin birkaç amirleri haricinde yaşlarının 25 – 30 arasında olduğunu pırıl pırıl yüzlerinden anlamak mümkündü.

Yine o anlarda güvenliğin yoğun olduğunu sosyal medya hesaplarımızdan attığımız bu video ile göstermiştik. 


Maç sonrası aracımızı stadın üst kısmına bıraktığımız için basın toplantısını Tarık Çapçı ile Serkan Yetişmişoğlu takip etti.

Muhammet Ali Özdemir ile aracımızı almaya gittiğimizde yoğun bir trafik ile karşılaştık. İstanbul trafiği Bursa gibi de değil. Bir kere durmasın. Bildiğiniz bekliyorsunuz. Gümüşsuyu’ndan stada iniş kısmının güvenlik amacıyla kapatıldığını öğrendik. Maçka parkından geçmemiz gerekiyordu. Ancak orası da tamamen kilitlenmiş bir şekildeydi.

Maçka parkında adım adım aracımız ilerlerken Vodafone Arena’ya dönen yolun boş olduğunu gördük. Ve şaşırmıştık her yer kilit burası nasıl açık kalmış diye. O anda stadın üst kısmından hemen boş olan yoldan Dolmabahçe’ye indik. Ve o anda patlama oldu.

Saniyeler ile kurtulduğumuza sevinemeden orada bulunan polis kardeşlerimizin çok olması acı tabloyu tahmin etmemize neden oldu. Güvenlik önlemlerinin en çok olduğu bu bölgede yapılan hain saldırı yapılan zamanlama ile hem Bursaspor taraftarı hem de polislerimize karşı kalleş bir saldırıdır.

Rabbim daha büyük kayıp ve acıları bizlere çok şükür yaşatmadı. Şehit olan tüm kardeşlerimize rahmet, yaralılarımıza da şifalar dilerim.