Maçtan öte dostluk kazandı


Futbol şehitleri Eren Açıkgöz ve Mert Turgut Çakır için mükemmel bir organizasyon. MKE Ankaragücü kulübünü bu organizasyonu nedeniyle kutlamak gerek.Tam 20 bin siyah tişört basılmış. Tüm kulüplerin taraftarları Eryaman Stadı’nın tribünleri, tamamen olmasa da yükünü almış. Herkes kulüp formasının üzerine onları giyince ortaya güzel bir tablo çıktı.

Mert Turgut Çakır ve Eren Açıkgöz için alınacak dairelerin içini Ankaragücü kulübü yapacak. Yaralılara maddi yardımlar yapılacak Bu Başkent ekibi başkanı Mehmet Yiğiner’in, Ali Ay ile birlikte yaptığı açıklama duyunca gururlandım ve Helal olsun Ankaragücü’ne dedim.

Bursaspor tribünlerin yaptığı kareografi muhteşemdi. MERT’ SE HAKKA EREN ÖLÜMSÜZDÜR siyah kartonlar arasında iki tribün şehidinin posterleri tek kelime ile mükemmeldi. Düşünenleri kutluyorum.

Hakemin düdüğü öncesinde iki takım taraftarlarının el ele tribüne gitmesi, ikinci yarı başlarken de aynı görüntülerin sergilenmesi tribünlerin dostluğunun en güzel işaretiydi.

İlk beş dakikada iki takım taraftarlarından çıt çıkmadı. 6. Dakikada Bursasporluların Ankaragücü, 16. Dakikada ise başkentlilerin Bursaspor tezahüratları statta çınladı. Sadece o kadar.

İlk yarıya gelecek olursam, Bursaspor Ankaragücü’ne tek pozisyon dahi vermedi. Hızlı oyuncuları Boyd ile Orgill’e, Ertuğrul ve Umut Meraş nefes aldırtmadı. Sonrasında ise oyun MKE Ankaragücü yarı alanında geçti ve inanılmaz goller kaçtı.

En çok üzüldüğüm ise 40.dakikada Aytaç Kara’nın serbest atışında topu kalenin yan direğinden dönmesiydi. Birde Aytaç’ın iki, Yusuf Erdoğan, Saive’nin sert şutları ya defansa çarparak kornere gitti, ya da kale direğini adeta sıyırıp dışarıya çıktı.

İkinci yarıya MKE Ankaragücü baskılı başladı. Ancak iyi kapanan Bursaspor savunmasını rakibine gol şansı tanımadı. Yeşil beyazlıların zaman zaman orta alanda yaptıkları top kayıpları kalemizde tehlikeli oldu. Ancak hem defans, hem de kaleci Okan gol şansı tanımadı.

68.dakikada Samet Aybaba, değişikliğe gitti. Lima’yı oyundan aldı ve yerine Latovlevici’yi dahil etti. İlginç olan Brezilyalı’nın yedek kulübe yerine soyunma odasına gitmesi benim dikkatimi çekti.

70.dakikadan sonra baskıyı bertaraf eden Bursaspor, uzun toplarla Yusuf’u pozisyona soktu. Ancak Pazdan ve Kulusic ikilisi şut şansı tanımadı.

Kalan dakikalarda iki takımında gol çabası yok denecek kadar apılan oyuncu değişiklikler sonrası tempo düştü ve Bursaspor, son haftaların başarılı takımı MKE Ankaragücü’nden bir puan almayı başardı.

Bana göre tehlikeli bölgeden çıkmak için alınan her puanın önemi büyük. Bence bu puan da onlardan birisiydi.