Kim kazanır?


Kongre kararı açıklandıktan itibaren kulislerde kazanlar kaynamaya başladı. Kongre üyesi, taraftar ve gazeteci olarak ben de mümkün olduğunca nabzı tutmaya çalışıyorum.Öncelikle önemli bir oranda kararsızlar olduğunu belirtmek lazım. Her üç adayında artılarını ve eksilerini değerlendirip bir türlü işin içinden çıkamayan Bursasporlular bizlere dahi ulaşarak fikirlerini netleştirmeye çabalıyorlar. Üç adaydan birini destekleyenler ise kendi içinde üçe ayrılıyor.

Bunlar…

1- Adaylardan herhangi bir beklenti içerinde olanlar

2- “Birini seçmeliyiz en iyisi bu aday herhalde” diyenler

3- Gerçekten de inandığı için o adayı destekleyenler olarak ayrılıyor. Samimi Bursasporluların ortak görüşü ise “Kim hayırlı ise o olsun” şeklinde…

Recep Bölükbaşı tecrübesi, çalışkanlığı, bu sene oynanan tatmin edici futbol ve camianın her kesimi ile olan sıcak ilişkileri ve güçlendirdiği listesi ve önemli kesimlerden aldığı destekle ile taraftar toplarken, genel olarak mali konulardaki icraatları ve borçlar en büyük dezavantajı.

Timur Noyan ise vaatleri ile ilk günden itibaren dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Ancak bu vaatlerinin gerçekçi bulmayan büyük bir kesim de var ki, son olarak Erkan Kamat bu gerekçe ile listesine girmekten vazgeçtiğini açıkladı. Noyan’ın güçlü bir işadamı olarak lanse edilerek öne çıkması kendisine destekçi kazandırırken, Özellikle Divan konuşmasında keşfedilen esprili kişiliği sempatik bulunuyor. Uzun süredir camiaya uzak olması, Bursa Galatasaraylılar Derneği ikinci dönem yöneticisi olması ( “Benim haberim yokken arkadaşlarım üye yapmış” diyerek açıklama getiriyor ) ve yönetim listesinde bulunan bazı isimler nedeniyle eleştiri alıyor.

Cüneyt Özkan’a gelince ikinci kez aday olan genç avukat ve işadamı, hitabet gücü özellikle genç kesimin rahatsızlık duyduğu konulara parmak basışı, net tavrı ve dinamik yönetici kadrosu ile ciddi bir oy potansiyeline sahip. Daha önce yöneticilik yapmamış olması Demoklesin Kılıcı gibi tepesinde sallanıyor ve sürekli karşısına çıkıyor. Fazla detaya girmeden adayları ana hatları ile bu şekilde ele aldığımızda ve kamuoyunun nabzını da buna kattığımızda mevcut Başkan Bölükbaşı’nın koltuğa daha yakın olduğunu söylemek çok zor değil. Bu durumda tek beklentisi Bursaspor’un başarısı olanların söylediği gibi “Hayırlısı kimse, O olsun” demek gerçekten de en doğrusu.