Balıkesir escort İstanbul masaj salonuDünya, Bursa’da buluşuyor!


Bursa, yarın itibariyle Dünya Tarihi Kentler Birliği Dünya Konferansı’na 3 gün süreyle ev sahibi olacak.Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Dünya Tarihi Kentler Birliği Genel Sekreteri Shigenori Shibata’yla beraber, dün basın toplantısı düzenledi.

Aktaş’ın konuşmasıyla…

Topluluğun ve organizasyonun önemi, Bursa’nın turizmine ve yol haritasına katkısı, çok güzel ifade edildi.

Japon otorite Shibata’nınTürkiye ve Bursa’ya yönelik sözleri ise, yanı sıra bir Japon nezaketiyle gönül alıcıydı.
Sorulan 1 soruya…

Aynı netlikte konuşmadı.

Türkiye’ye 8 kez geldiğini ve Bursa’da 4. kez bulunduğunu söylüyordu, ancak topluluğun yeni dönem yönetim kurulu seçimleri için Bursa’ya ümit vermedi.

Konya’nın 10 yıla yakın süredir yönetim kurulunda bulunmasına karşılık, Bursa’nın beklentisi, medya tarafından gündeme getirilmişti.

Geçiştirmeyle…

Cevabı, alınamadı.

Bursa, 2000 yılında Türkiye Tarihi Kentler Birliği’nin kuruculuğunu yapmış, ardından Avrupa Tarihi Kentler Birliği’ne de üye olmuştu.

10 yıla yakın süredir, dünya topluluğunda!
Pekçok uluslar arası topluluğun üyesi veya öncüsü Bursa, ‘Avrupa Şehri’ unvanını taşımakla beraber, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne de girilmişti.

Küresel beklenti, yüksek tutuluyor.

Dünya Kaleli Kentler Birliği’nin yeni dönem yönetim kuruluna, Dünya Konferansı’na ev sahibi olma onuruyla da beraber, alınması gerektiğini düşünüyoruz.

Japon otoritesi, topluluğa üyelik için bile, büyüklük veya küçüklük veya farklı unvanlara sahip olmanın mutlak koşul olmadığını söylerken, Konya’yı da yadırgadık.

Bir başka durumu da, yadırgadık, çünkü türkiye ve üye kentleri, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Batı Asya coğrafyasında tanımlanıyor.

Bunları anlatırken…

Başkan Aktaş’ın anlattığı Bursa ve hazırladıkları yol haritası, büyük özgüven duygusuyla büyük hedeflere yürüyüşü ve gayreti gösteriyor.

Bursa’yı haklı konumunda gösteren, müthiş potansiyelini ve deneyimini ortaya koyan, ayrıca uluslararası organizasyon yeteneğini gösteren konuşma yaptı.

Tarihi kentlerin buluşmasıyla da…
Dünyadaki kültürel çeşitlilik ve kültürel kimlik, özellikle ele alınacak ve yayınlanacak ‘Bursa Deklarasyonu’ da, yine dünyaya not düşecek.