Ceyhun’u öldürseniz bile bunu yapmaz!


CHP Bursa 2. sıra Milletvekili Adayı Ceyhun İrgil'in başı, daha önce annesini ameliyat ettiği gönüllü bir destekçisinin propagandaya destek çabası nedeniyle derde girdi.Nasıl ki, Meclis Başkanvekili ve MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener’e yönelik kaset iddialarını hiç inandırıcı bulmadığım için konuşup yazmayı bile kendime zul sayıyorsam, CHP Bursa 2. sıra Milletvekili Adayı Ceyhun İrgil’e yönelik “seçim minibüsüyle içki dağıttırıyor” iddialarını da çok çirkin buluyorum.

Sosyal medyada yankı bulan video görüntüsü şöyle:

“Ceyhun İrgil’in posteri ve CHP amblemiyle giydirilmiş bir minibüsün içinden kasalarla bir marketin önüne içki şişeleri indiriliyor”

Gözün gördüğü, kameranın çektiği manzara bu. Buradan da “CHP’nin seçim minibüsünden seçmene içki dağıtılıyor. Tam da CHP’lilere göre” algısını çok rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

Ama gerçek bu değil…

Görüntüler dün bizim de haber sitemize düştü. Tabii perde arkasını bildiğimiz için kullanma gereği görmedik.

Dün akşam Yeni Dönem Gazetesi’nin kuruluş kokteylinde CHP Milletvekili Sena Kaleli ve Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’le sohbet ederken yanımıza heyecanlı heyecanlı gelen Dr. Ceyhun İrgil elimizi sıktı ve ”Yarın Türkiye’nin en ünlü milletvekilinin elini şu anda sıkıyorsunuz” dedi.

Ben tabii konuyu bildiğim için güldüm, ama yanımdakiler anlayamadıkları için şaşkın şaşkın bakıştılar.

O da cep telefonunu çıkardı ve görüntüyü hepimize izletti.

* * *

O sırada yanımıza başka tanıdıklar da geldi. Herkes şaşkın.

Ceyhun İrgil daha da şaşkın. İzledikçe “Ya bu kadarı da olmaz. Çamur at, izi kalsın. Çok yanlış” diye söylendi.

Sonra da işin iç yüzünü anlattı:

“Ekranda minibüsün içinden kasa ile içki şişelerini çıkaran çocuğu işaret edip. Bu çocuk dedi. Hiç tanımıyorum. Arkadaşlar gidip olayın iç yüzü nedir diye araştırdılar. Bu çocuk Çarşamba semtinde bir market işletiyor. Annesini yıllar önce kanser hastalığı nedeniyle ameliyat etmişim. Hiç para almamışım. O da benim aday olduğumu öğrenince bana sözüm ona destek çıkacak ya, kimseye söylemeden gidip kendi aracını giydirmiş. Bizim seçim çalışmalarına falan katıldığı yok. Market aracını giydirdiği için sabah akşam aracından böyle kasa kasa ya içki ya da kuru gıda, erzak indirip, bindiriyor. Yoksa bizimle hiç alakası yok. Ama bunu bize karşı olanlar hemen çekip sosyal medyada haber sitelerinde ‘CHP’li aday seçim minibüsünden içki servisi yaptırıyor’ diyerek paylaşıyorlar. Ayıptır. Günahtır”.

Ceyhun’u yıllardır tanırım.

İyi ve doğru bir insandır. Yardımseverdir. Bursa’da bu anlamda herkes iyi bilir. Özellikle uzmanlık alanından dolayı herkese az ya da çok iyiliği dokunmuştur. Gerek kamu gerekse özel sektörde birçok gariban hastasını kollamış ve gözetmiştir. Tam bir iyilikseverdir.

Söylediği gibi sırf oy getirsin diyerek böyle çirkin bir duruma düşmez. Aklının ucundan dahi geçmez. Hem tanıyanlar da bilir, ağzına içki de sürmez. Dün de üzerine basa basa söyledi:

“Bira bile içmem!”

Devam etti:

Şimdi kalkıp çocuğu arasam, ne diyeceğim. Çocuk kendince bana bir iyilik yapmış. Olayın bu hallere gelmesinden son derece zaten üzülüyormuş. Üstelik bu çocuk A-Ke-Pe’li imiş. Ağabeyime zarar verdim diye üzülüyormuş.”

Bu sırada yanımızda sessizce duran milletvekili Sena Kaleli atıldı:

“Yahu Ceyhun A-ke-pe’liler bunu bilerek yapmış olmasın?”

* * *

Ceyhun “yok yok” dedi ve devam etti:

“Bu kasten yapılmış bir durum değil. Çocuğun tamamen annesine yaptığım iyilikten dolayı kendi düşüncesi. Dedim ya şimdi arasam kızsam olan olmuş, ne diyeceğim. O yüzden arama gereği bile duymuyorum. Ama yapılan son derece çirkin. Haberleştirmeden önce keşke beni bir arasalardı. Hiç parti minibüsünden veya partiden böyle çirkince  sırf bize oy versinler diyerek içki dağıtımı yapılır mı? Bu siyaset değil. Biz siyaseti dürüst ve ilkeli yapmak istiyoruz.”

Cümleleri aynen böyle.

Ama çok çok üzülmüş.

”Benim A-ke-pe’den de çok yakın dostlarım var, arayarak bana üzülme diyorlar. Hakikaten çok çirkin. Bizim parti ve aday olarak giydirdiğimiz araçlarımız belli. Plakalarıyla hepsi kayıt altında. Çünkü adaylar olarak biz kirasını ödüyor ve yakıtını koyuyoruz. O’nun dışındakileri asla kabul etmiyoruz. Bize destek çıkmak amacıyla aracını giydirmek isteyenlerin tekliflerini dahi kibarca reddediyoruz” dedi.

Evet, inanılası güç ve seçim üstü bu tür oyunlardan, iftiralardan, iddialardan özellikle kaçınılması gerekir. Çamur at izi kalsın anlayışını da kabul etmiyorum. Bazı iftiralar ve çamur bazılarına da asla yapışmıyor…