Büyükşehir Avrupa’da yürüyor


Bursa Büyükşehir Belediyespor, geçtiğimiz sezon CEV Challenge Kupası’nı Türkiye’ye ikinci kez getiren ilk Türk takımı olmuştu.Avrupa’nın bu üç nolu kupasını üçüncü kez hem Türkiye’ye, hem de Bursa’ya getirmek için yola çıktı Bursa Büyükşehir Belediyespor. Hedef ise ligde ilk dört idi. Ama bu şansı maalesef Galatasaray’ı Bursa’da yenemeyerek kullanamamıştı.

Yeşil beyazlılar Challenge Kupasında ilk turda Lüksemburg takımını elerken terlememişti bile.

İkinci rakip ise Belçika’nın Charleroi takımıydı.

İlk maçı Belçika’da Bursa Büyükşehir Belediyespor 3-0 kazanmıştı. Ama ilk sette zayıf rakibi karşısında inanılmaz zorlandı. 35 dakika süren bu seti 33-31’lik skorla kazandı.

Ama yeşil beyazlıların asıl hedef maçı, Nilüfer Belediyespor’du. Yani Bursa derbisi oynanacaktı. Tek düşünce bu mücadeleye daha diri çıkabilmekti.

Yeşil beyazlıların Brezilyalı baş antrenörü Angelo Vercesi, ligde ilk altıda oynattığı pasör Nilay’dan tutunda, ikinci yarıda sayı canavarına dönüşen Emiliya Dimitrova, Charlotte Ley, Ergül Avcı’yı hiç oynatmadı. Ardından zaman zaman Yvon Beilen ve Fatma Yıldırım’ı dinlendirdi.

Vercesi’nin tek hedefi lig beşinciliğini garantileyeceği Bursa derbisini kazanmaktı. Bunun içinde genç oyuncular Yaren Hatipoğlu, Aslı Tecimer Bursa’da ilk kez Avrupa Kupası’nda mücadele etti. Merve İkbal Albayrak ise uzun bir aradan sonra tam 3 sette ilk altı içerisinde yer aldı.

Evet bir de unutmadan şunu söyleyeyim.

Bursa Büyükşehir Belediyespor’da tek libero olarak oynayan Aylin Sarıoğlu vardı. Alt yapıdan Sinem Kocaman Brezilyalı baş antrenör tarafından kadroya dahil edildi. İki sette Aylin görev yaptı. Sonrasında ise Vercesi genç oyuncusunu Sinem’i sahaya sürdü.

Kim ne derse desin, Büyükşehir’in alt yapısından gelen genç smaçör Aslı Tecimer, yerini hiç te yadırgamadı. Deneyim kazandıkça sanıyorum çok daha iyi olacak. Sinem Kocaman’a gelecek olursam zaman zaman ligde de şans bulabilirse, sanıyorum iyi bir libero daha kazanacak Türk voleybolu.

Bir sözümde Yaren ve Nuran için olacak.

Bu genç oyuncular Bursaspor Yüksekoba’da forma giyiyorlar.

Zorlu lig maçlarında forma giyiyorlar.

Her geçen maçta deneyimleri bu zorlu ligde artıyor.

Sanıyorum, daha yürekli hücum yaptıklarında hem Bursa Büyükşehir Belediyespor’da hem de çifte lisansla oynadıkları Bursaspor Yüksekoba’ya katkıları giderek artar.

Yaren ve Nuran’ın katkıları ise Bursaspor Yüksekoba için çok önemli. Özellikle Salı günü oynanacak Karayolları maçı ligin üst sırasını da bir anlamda ortaya çıkartacak. Onun için bu oyuncuların form durumları Bursa voleybolunun geleceği açısından çok ama çok önemli diyorum.