Bursa’nın dijital medyası: bursa.com


İnternet gazeteciliğine şimdilerde “dijital medya” deniyor. Mürekkep kokusu yok ama, baş döndürücü hızı dayanılmaz bir cazibe oluşturuyor. 1990’lı yıllarda başlayan internetin bu kokusu, 2015’in başlarında beni yeni arayışlara yönlendirmişti.Beni tanıyanlar iyi bilir, oldum olası teknolojiye karşı dayanılmaz bir merakım vardır. Çocukken bütün oyuncaklarımı parçalar, bozar, toparlamaya çalışır, sık sık elektriğe çarpılırdım. Gel zaman git zaman dünyayı ekrana getiren internetle tanıştım.

Profesyonel anlamda interneti anlamam da (o dönemler 20’li yaşlarda olan) Murat Yanıklar sayesinde olmuştu. Nasıl kullanılacağını, bana ve gazeteci arkadaşlarıma bir brifingle anlatmıştı. 

Sonraları gerek Bursa Hakimiyet’in, gerekse diğer internet sitelerinin hazırlanmasında uzun soluklu olarak birlikte çalıştık.

O günden beri Murat’la hiç kopmadık, “abi-kardeş” gibi olduk.

Her geliştirdiği projeyi o bana anlatmaktan, ben de dinlemekten büyük keyif aldım.

Nitekim, 2008’de Bursa Hakimiyet Gazetesi’nden ayrıldığımda internet sitesi kurmam için beni yüreklendirdi ve sitenin yazılımını yapıp hayata geçirmemi sağladı. Gundem16.com haber sitesi bir dönem Bursa’nın en çok okunan internet sitesi konumuna geldi. (Sonrasında Dibay Medya Grubu’nun başına geçince siteyi de devrettim. Şu anda dergi olarak yayın hayatını sürdürüyor.)

“Bir kere mürekkep kokusunu alan, gazetecilik mesleğini bırakamaz” derler. Bana bu koku tam 40 yıl önce bulaştı ve dönüşü olmayan bir yola soktu.

İnternet gazeteciliğine şimdilerde “dijital medya” deniyor. Mürekkep kokusu yok ama, baş döndürücü hızı dayanılmaz bir cazibe oluşturuyor.

1990’lı yıllarda başlayan internetin bu kokusu, 2015’in başlarında beni yeni arayışlara yönlendirmişti.

İşte tam o günlerde, turkticaret.net bünyesinde gerçekleştirdiği son çalışmaları anlatmak üzere Murat Yanıklar’la bir araya geldik.

Özellikle İstanbul medyasını, Türkiye’deki tüm internet sitelerini bünyesinde toplayan www.oku.net ‘i , reklamverenlerle yayıncılar arasında köprü olan www.adhood.com reklam sisteminin nasıl dünyaya açıldığını, milyonlarca tıklamayla ülke sıralamasında ilk 50’lerde yer alan, Türkiye'nin YouTube’u gibi olan www.web.tv‘deki gelişmeleri anlatınca heyecandan yerimde duramaz olmuştum.

İlk söylediğim, “Murat, uzun süredir bir internet sitesi yapmak istiyorum. Madem okur trafiğini bu kadar kolay yönetiyorsun, benim açacağım siteye destek ol” dedim.

İşte o an, Bursa için yeni bir dijital medyanın doğuşunun başlangıcıydı …

“Ben de böyle bir proje için çalışıyorum. Çok jenerik bir ismin peşindeyim. Olursa ortak yapabiliriz” dediğinde hiç düşünmeden seve seve kabul edeceğimi söyledim ve ardından Murat’a ilk sorum “domainin adı nedir?” oldu.

Yanıt:“bursa.com”du

www.bursa.com‘un doğuş öyküsü böyle… (Öykünün devamını sonraki yazılarımda bulacaksınız.)

Ben bu noktada bursa.com’un ortakları olarak kendimi (Nuri Kolaylı) ve bilişimin genç dehası olarak adlandırdığım Murat Yanıklar’ı sizlerle tanıştırmak istiyorum.

 

Nuri KOLAYLI

Gazeteciliğe 1975 yılında başladı.

Mesleğe teknik servisten başlayıp, görsel yönetmenlik, yazı işleri müdürlüğü, genel yayın yönetmenliği, medya grup başkanlığı, televizyon programcılığı, köşe yazarlığı, dergi yayıncılığı, internet haber sitesi yayıncılığı (gundem16.com) gibi 40 yıldır medyanın her bölümünde görev yaptı.

Mesleki sorunların çözümünde örgütlenmenin önemine olan inancıyla 1995’te Bursa Gazeteciler Cemiyeti başkanlığına aday oldu ve seçildi. Bu görevi halen sürdürüyor. 1997’de kuruluşu Bursa’da açıklanan Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nda kurucu başkan yardımcısı olarak görev aldı ve 2009 yılına kadar Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdü.

2013 yılında Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanlığına, 2014 yılında da 84 basın meslek örgütünün üye olduğu Türkiye’nin en üst çatı örgütü olan Gazeteciler Konfederasyonu’nun Genel Başkanlığına oy birliği ile seçildi.

2011, 2013 ve 2015 yıllarında yapılan Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilciliği seçiminde, kurumun genel kurul üyeliğine ve bu dönem de Denetçiliğe seçildi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın meslek grubunda 2 dönem Meclis üyeliği yaptı.

Bursaspor Genel Kurul üyesi ve sadece Bursasporlu…

İlköğretimini Atatürk İlkokulu’nda, ortaokulu Bursa Erkek Lisesi’nde, liseyi Bursa Ticaret Lisesi’nde tamamladı.

BİTİA ile başladığı yükseköğrenimini Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olarak noktaladı.
Sürekli Basın Kartı sahibi.

Evli ve bir kız çocuğu babası.

Murat YANIKLAR

İnternet girişimciliğine 1997 yılında başladı.

Sunduğu bir projenin başına geçmesi için gittiği görüşmede, patronun ileriye dönük hedefini sorması üzerine “Hedefim, sizi yanımda çalıştırmak” dedi ve yeni ufuklara yelken açtı.

Önce şirketini kurdu, 1999 yılında onbinlerce KOBİ’yi internetle buluşturan www.turkticaret.net’i hayata geçirdi.

Bir Türk firması olarak ilk kez ‘registar’ hizmeti veren Reg2c.com’u satın aldı ve global pazarda milyonlarca alan adının tescilini yaptı.

Bu arada “TOYP 2002 Türkiye" yarışmasında Girişimcilik kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü. Bu çerçevede 2003 yılında "Dünyada Yılın En Başarılı Gençleri" yarışmasında Türkiye'yi temsil etti.

Türkiye’nin en farklı reklam platformu www.adhood.com’u kurarak zirveye oturttu.

www.web.tv’yi hayata geçirdi ve kısa sürede sosyal video portalı olarak zirveye taşıdı, alexa.com verilerinde ise Türkiye’nin ilk 25’ine yerleştirdi.

www.oku.net’i kurdu. Böylece Türkiye’deki en büyük internet haber sitelerinin yüzde 20 oranında trafiklerini sağlayan bir yapı oluşturdu.

2005 yılında Asbaşkan olarak Bursaspor’da yönetici oldu. Şampiyon olduğumuz yıl ise İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapıyordu. Tam bir Bursaspor fanatiği olarak, Bursaspor TV’yi yayına soktu ve kısa sürede Digiturk’e taşınmasına aracılık etti, ardından hiçbir bedel istemeden Bursaspor’a hediye etti.

2007 yılında Bursa’da Gelir Vergisi sıralamasında 20’inci oldu.

İlköğretimini Reşitpaşa İlkokulu’nda, ortaokul ve lise öğrenimimi ise Bursa Süleyman Çelebi Lisesi’nde tamamladı. 1997 yılında Anadolu Üniversitesi Matematik Bölümü'nden mezun oldu.

Evli ve iki erkek çocuğu babası.