Bursa’da AK Parti, kritik saatler yaşadı!


Bursa’da AK Parti, kritik saatler yaşadı!İktidar ve ana muhalefet, içte aday belirleme ve dışta müttefikleriyle belediye paylaşımı süreçlerini aşmaya çalışıyor.

Bursa’ya bakarsak…
Dün, AK Parti’de olağanüstü bir gün yaşandı.
Zaten…

MHP’ye hangi ilçe belediyesi veya belediyelerinin bırakacağına karar verilmek istenirken, içte de Osmangazi ve Yıldırım krizi vardı ve büyüdü.
Osmangazi’de Ahmet Yıldız ve Yıldırım’da Oktay Yılmaz’ın aday gösterileceğine ilişkin olarak, ‘seçim sonucu’ için tereddüt çevreleri gelişti.
Yarın, aday tanıtımı yapılacak.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un haftasonu programlarını iptal gerekçesiyle dün gün içerisinde aday tanıtımının ertelendiği duyurulmuştu, ancak…

Gün batımına doğru…

Bursa’daki programın, ‘yapılacağı bilgisi’ gelişti.

Açıkçası…
En büyük 2 ilçenin durumu, Bursa-Ankara Hattı’nda ister ‘yeniden değerlendirme’ ister ‘lobi faaliyetleri’ denilsin, dün AK Parti camiasına baş döndürdü.
Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin yerine aday yapılacağı ortaya atılan Oktay Yılmaz’ın, bu doğrultuda genel merkezinin isteğiyle ‘AK Parti Yıldırım İlçe Başkanlığı’ görevini bıraktığından söz ediliyor.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın ise, tam manasıyla ‘direkten döndüğü’ bilgisi, gündeme geldi.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği’nin kongresinde kazanan tarafı destekleyen Dündar’ın, kaybeden durumuna düşen milletvekili Hakan Çavuşoğlu’nun desteğini, Balkan göçmenlerinin oyları açısından almayı başardığı, konuşuluyordu.

CHP’nin, Osmangazi’yi İYİ Parti’ye bırakması ve İYİ Parti’nin de Balkan göçmenleri camiasının ağabeylerinden Prof. Dr. Emin Balkan’ı bu ilçeye vermesi, stratejik gelişme oldu.

Siyaset bu!

Yine de, son dakikaya kadar belli olmaz!
Kurtulmuş, yeniden yarın yapılmasına karar verilen aday tanıtım programına gelmiyor ve üst düzey alternatif katılım açıklanmaması, muamma oluşturuyor.
Bursa’nın mesele ve çözümleri açısından…

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın, Dündar ve Edebali’yle en başta kentsel dönüşümde görüş ayrıkları bulunuyor.

Bu nedenle…
Edebali ve Dündar’ın yeniden adaylıkları, tartışmalara çekiliyordu.

Çavuşoğlu’un, Yıldırım’daki değişimde etkiliği olduğu, dün gündemde yine önemli yer tutan yorumlar arasındaydı.
Bursa’nın yönetimi için…

Başkan Aktaş’ın, ilçe belediye başkanlarıyla uyumlu bir çalışma, takım oyununu, yeni dönem için yürütmek istediği biliniyor.
Aktaş, dünün söz konusu yoğunluğuna takılmadan, aynı saatlerde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü.
AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı nedeniyle bulunduğu Ankara’da, birkaç dakika da olsa, bir araya geldi.
Aktaş, yeni dönem propagandası ve icraat vaatleri için 90 dolayındaki proje üzerinde dururken, Erdoğan’la ilerleyen günlerde değerlendirme görüşmesi planlanıyor.

Aktaş, önümüzdeki hafta sahaya çıkıyor!