Bursa Turizmi için “Bursa Turizm Konseyi”


“Bir elin nesi var, iki elin sesi var”Bu aralar çok fazla atasözlerinden gidiyorum, ama anlatacaklarıma tercüman oluyorlar.

Ekip olmak, birlikte hareket etmek, ortak payda da buluşmak her zaman kazandırır.

Buradan hareketle, Bursa’nın önemli sektörlerinden birisi olma yolunda hızla ilerleyen, fakat henüz hak ettiği yere gelemeyen turizmde de birlik olma zamanı.

Turizm profesyonelleri derneği Bursa Skal Kulüp  Mayıs Ayı Toplantısı Tacettin Yazıcı ev sahipliğinde Almira Otel’de gerçekleştirildi.

Toplantıdan Valilik, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası , Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ortaklaşa Bursa Turizm Konseyi oluşturması kararı çıktı.

Gerçekten de baktığınızda burada ismi geçen tüm kurumlar turizm için canla başla çalışıyor.

Ama ne yazık ki ortak hareket etmiyorlar.

Bu kadar yoğun çalışmalarını ortak bir hareket ile Bursa Turizm Konseyi çerçevesinde yapsalar, kent turizmde uçar.

Bursa’da önemli bir turizm potansiyeli olduğunu belirten Bursa Skal Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, “Valilik, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ortak hareket edeceği ve turizmi daha ileriye taşıyacak bir Bursa Turizm Konseyi oluşturulması isteğimi yineliyorum” dedi.

Konuşmalarının içinde dile getirdiği bir konuda aslında neden ortak hareket edilmesi gerektiği konusunda ışık tutuyor.

Başkan Varlık, “Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye'nin kış turizmi yapılan önemli dağlarının olduğunu, bunlar arasında da Erciyes Kayak Merkezi'nin ön plana çıktığını belirtti. Buralarda sadece kış turizmi kısıtlamasına gidilmeden 12 ay boyunca turizm yapılmasını amaçladıklarını vurguladı. Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Bursa Skal Kulübü olarak biz de Uludağ’ın 12 ay turizme açık olmasını istiyoruz” dedi.

Evet aslında Başaran Ulusoy’un açıklamasından önce Bursa Skal Kulübü’nün Bursa Valisi Münir Karaloğlu ziyaretinde Uludağ’ın 12 ay turizme hizmet etmesi konusu gündeme gelmişti.

Burada birlikte hareket edilmesi durumunda Ulusoy sadece Erciyes değil, aynı zamanda Uludağ’ın da adını geçirecektir.

Kaldı ki taraflardan bir tanesi bu konuda hazır olduğunu beyan etti.

Bursa İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mukaddes Kılıç da Başkan Varlık’ın konuşmasında belirttiği Bursa Turizm Konseyi oluşumunu desteklediğini ifade etti.

Bursa olarak turizm yatırımlarının ele alınması gerektiğini dile getiren Kılıç, Konsey çatısı altında sık sık bir araya gelerek, ortak paydalarda buluşulabileceğini, bunun da kentin turizmde hak ettiği yere gelmesinde faydalı olacağı görüşünü paylaştı. 

Üstte belirttiğim gibi, tek başınıza yapacağınız çalışmalar, size daha küçük adımlar attırır.

Birlik olursanız adımlarınız daha büyük olur, adımlarınızın sesi de daha gür çıkar.