BEBKA’dan 16 milyon TL hibe...


Proje başvuruları 22 Mart 2018’de bitiyor.Kalkınma Bakanlığı bünyesinde 26 kalkınma ajansı bulunuyor. Bunlardan biri de 2009 yılında kurulan Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)’dır. Kalkınma ajanslarının ana misyonu bulundukları bölgelerin ekonomik gelişimine katkıda bulunmaktır.

Bu misyon doğrultusunda her yıl mali destek programları açıklanır. Projeler alınır, hibeler verilir. Çok ciddi bir ekonomik döngü vardır.

BEBKA’nın 2018 yılı mali destek programı da Crowne Plaza’da düzenlenen BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran’ın da katıldığı lansman toplantısında Genel Sekreter İsmail Gerim tarafından açıklandı.

Toplantıya katılacağı açıklanan Vali İzzettin Küçük ise orada yoktu. Gerekçe ise başka programı varmış.

BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim tarafından verilen bilgiye göre, 2018 yılında ajans ‘Sektörel Rekabetçiliğin Artırılması’, ‘Endüstriyel Simbiyoz’ ve ‘Kırsalda Ekonomik Kalkınma’ alanlarında yani üç başlıktaki projelere toplam 16 milyon lira hibe verecek.

Bu alanlar içinde endüstriyel simbiyoz bana göre ilginç.

Çünkü bir ürünün atığının ya da artığının başka bir firmada değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması anlamına geliyor.

Bu alandaki projelere verilecek hibe miktarı toplam 3 milyon lira olarak belirlendi.

Sektörel rekabetçiliğin artırılması alanındaki projelere 8 milyon lira, Kırsalda Ekonomik Kalkınma projelerine verilecek hibe miktarı da 5 milyon lira olarak açıklandı..

Kırsalda Ekonomik kalkınma desteği için yalnızca kar amacı gütmeyen kuruluşlar yani belediyeler, dernekler, odalar gibi kuruluşlar proje sunabiliyor BEBKA’ya. Diğer iki alanda ise kar amacı güden işletmeler proje verebilecek.

Bir ayrıntı daha;

Kar amacı güden kuruluşlar proje tutarının azami yüzde 50’sini hibe olarak alabiliyor. Kar amacı gütmeyen kuruluşlarda ise hibe oranı yüzde 75’e çıkabiliyor.

Proje başvuruları 22 Mart 2018’de bitiyor.

Projesi olan bence kaçırmasın.

Proje meselesi gerçekten çok önemli…

Çünkü proje fakiri bir ülke olduğumuz için AB fonlarından gerektiği gibi yararlanamıyoruz.

İşte bu konuya hassasiyet gösteren BEBKA, Genel Sekreter Gerim’in söylediğine göre 7 yılda 3 bin 750 kişiye proje yazma eğitimi verdi. Önemli bir detay diye düşünüyorum.

Gelelim BEBKA’nın bölge ekonomisine sağladığı ekonomik katkıya…

Gerim’in verdiği bilgiye göre; 7 yıllık süre zarfında Bursa, Eskişehir, Bilecik hinterlantında turizm, sanayi, çevre, kırsal kalkınma, güdümlü projeler başta olmak üzere toplam 16 ayrı başlıkta 294 projeye 82 milyon lira hibe sağlandı. Çarpanlarıyla birlikte bu tutarın 135 milyon lira olduğu söyleniyor.

Rakamlar ortada.

Benim merak ettiğim husus şu:

‘İhracatta ikinci kentiz’ diyoruz. ‘İhracatın kilogram değeri bakımından Türkiye’nin 2023 hedefini daha şimdiden yakaladık’ diyoruz. ‘Marka kentiz’ diyoruz. Eskişehir önemli bir merkez, Bilecik dersen mermerin merkezi. Kısaca önemli bir lokasyonuz.

Peki, benim merakımda şu; Hak ettiğimiz desteği alabiliyor muyuz?

Malum, birçok konuda aldığımız söylenemez ya…

Bu soruma Genel Sekreter, Marmara bölgesindeki kalkınma ajansların iyi konumda olduğunu belirterek kesin bir veri olmamakla birlikte BEBKA’nın İstanbul’dan sonra üçüncü sırada olduğu ön görüsünde bulundu.

Beni kesmedi.

Kalkınma Bakanlığı’na aynı soruyu yöneltiyorum;

26 kalkınma ajansı içinde proje bazında olsun, hibe bazında olsun BEBKA’nın yeri nedir?

Bekliyorum...