Aşçı Fok’tan sevgiler


Merhaba, merhaba, merhaba…Dilimin döndüğü bütün sevgi sözcüklerinin coşkusuyla www.bursa.com’dan herkese merhaba...“Aşçı Fok” Marmara’nın iç sularıyla Ege ve Akdeniz’in tuzlu suları arasında kulaç atarken bir gün Bursa’nın Mudanya kıyılarında karaya çıkar! Çıkış o çıkış. Merhabanın bin bir sevinciyle el sallamak ister etrafa. Şaşkındır bir parça…

Denizlerin enginliğinde yaşamın tatlı tuzlu tüm lezzetlerinden tadımlık anılar biriktirmiştir, biriktirdiklerini ha bire dünya ile paylaşırken bir gün karaya ayak basıverir. Bundan sonra neler olacaktır bilemez artık. Hoş, kim bilebilir ki bugünden sonrasını!

Heyecanlıdır biraz.

Tadımlık anılar demiştik; Evet, bu tadımlık anılar bazen mükellef sofralar olup karşımıza çıkarken, bazı bazı da doğanın tüm nimetlerinin sunulduğu yöresel sofralar olur, çiftçi köylü sofraları olur, pazarcı, denizci sofraları, yol ve yolcu sofraları olur, öğrenci ve işçi sofraları olur… Hangisi olursa olsun her sofrada bin bir emek, bin bir güzellik olur.

Olur, hepsi olur…

Bursa’dan yola çıkıp yine Bursa’ya dönmenin bin bir başkalaşımını hep birlikte yaşayacağımız bir serüven olsun burası, ne dersiniz?

Bursa’nın geniş tarihsel kimliği geleneksel mutfak alışkanlıklarına öyle bir nüfus etmiştir ki, tüm zamanların mutfaklarından, adet ve göreneklerinden konuşmamız Bursa için olsa olsa zenginlik olur. Olmalı da. Hep birlikte zenginleşmeye merhaba derken, yeni zamanların Bursa’sı için gönüllerinize ve sofralarınıza taptaze umut çiçekleri döşeyelim.

Çiçek dedim de, kabak çiçeği dolmasını sever misiniz?

Afiyet-i sağlıcakla kalınız.